Zastosowanie wałków piankowych (foam rollerów)

Właściwości akrylu zbrojonego włóknami szklanymi
02.12.2015
Czy terapia laserem niskoenergetycznym włączona do postepowania zachowawczego w zapaleniu stawu kolanowego skutecznie opóźnia konieczność wymiany stawu?
18.07.2016

Metoda masażu mięśni wałkiem (rollerem) piankowym jest znana od dawna, jednak od pewnego czasu można zaobserwować jej prawdziwy renesans. Dlaczego? To bardzo proste, bezpieczne i ogólnodostępne rozwiązanie umożliwiające wykonanie masażu rehabilitacyjnego, sportowego bez wychodzenia z domu. Dla osób aktywnych fizycznie, ale i pracujących długo w pozycji siedzącej masaż w zbawienny sposób wpływa na mięśnie:

  • poprawia elastyczność,
  • zaopatruje mięśnie w substancje odżywcze i tlen,
  • zwiększa zdolność mięśni do pracy,
  • przyspiesza wytwarzanie produktów przemiany materii,
  • znacząco skraca czas powrotu do sprawności po przebytej kontuzji.

Wałki piankowe zostały zaprojektowane z myślą o osobach, które nie chcą lub nie mają czasu na sesje u fizjoterapeuty a ich stan zdrowia pozwala na wykonanie automasażu.

roller-blackroll-groove-pro

Istotną sprawą na początku przygody z wałkami do masażu jest wybór odpowiedniej twardości rollera. Osoby o niskim napięciu mięśniowym powinny wybrać rolkę miękką, taki roller o mniejszej twardości  będzie także dobrym wyborem dla osób o niskim progu bólu.

Jeżeli ćwiczymy z wykorzystaniem rollera już dłuższy czas, a nasze napięcie mięśniowe jest niskie – warto wybrać twardszy model, który będzie bardziej efektywnie rozluźniał powięzi mięśniowe.

Profesjonalne wałki rolujące posiadają zróżnicowaną strukturę, i tak wałki karbowane (np. Blackroll Groove) dzięki wypustkom doskonale nadają się do głębokiego masażu mięśni. Masaż jest intensywny, dzięki czemu zwiększa się krążenie krwi i przyspiesza regeneracja tkanek. To rodzaj piankowego wałka do zadań specjalnych, idealny dla profesjonalnych sportowców i intensywnie trenujących amatorów. Rolki o gładkiej powierzchni mają bardziej ogólne zastosowanie, przez co są częściej stosowane w masażu terapeutycznym.

roller-blackroll-standard
roller-blackroll-med

Ogólne zasady rolowania:

  • Rolowanie powinno być wykonywane jak najwolniej.
  • W czasie automasażu napinamy mięśnie przeciwne do tych, które są rozluźniane.
  • Rolujemy mięsień na całej długości.
  • W miejscach, w których odczuwany jest największy ból i napięcie, rolowanie powinno być dłuższe.
  • Warto zacząć od stosowania uniwersalnego, miękkiego wałka; po kilku miesiącach zmieniając go na twardszy model.

Foam roller to przyrząd polecany przez fizjoterapeutów jako uzupełnienie ćwiczeń rozciągających i relaksujących po treningu. Wałki piankowe (rollery) to nie tylko doskonałe narzędzia do automasażu i relaksacji. Można na nich przeprowadzić kompletny trening funkcjonalny, który wzmocni całe ciało – z naciskiem na grupy mięśni stabilizujących kręgosłup. Foam roller umożliwia pracę nad balansem i stabilizacją ciała, rozwija percepcję ruchu i głębokie czucie mięśni.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 04-10-2024, 12:47