Urodynamika

Uretrotomia
26.05.2017
ESWL – leczenie kamicy nerkowej falą uderzeniową
26.05.2017

Co to są badania urodynamiczne?

Badania urodynamiczne jak i sama urodynamika pozwala na ocenę dolnego odcinka dróg moczowych podczas gromadzenia oraz wydalania moczu. Badania urodynamiczne to kilka testów, które pozwalają na dokładne poznanie zdolności parametrów urodynamicznych badanego. Dzięki wynikom można właściwie dopasować dalsze leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Rodzaje badań urodynamicznych

Uroflometria

Pierwszym i najważniejszym badaniem urodynamicznym jest uroflometria. Pozwala ona na oznaczenie tempa przepływu cewkowego i ocenę zalegania moczu po mikcji. Zaleca się wykonanie go kilkakrotnie w celu osiągnięcia dokładnych i miarodajnych wyników. Niewątpliwą zaletą badania jest fakt, że jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega jedynie na oddaniu moczu do przepływomierza, który zazwyczaj przypomina typowy sedes. Oprogramowanie generuje krzywą mikcji i oblicza parametry przepływu moczu.

Nowoczesna Uroflometria

W ofercie Meden-Inmed można znaleźć kompaktowy uroflowmetr Urocap IV Light. Zapewnia on dokładną ocenę przepływu moczu jednocześnie zapewniając pomiary w czasie rzeczywistym oraz bezprzewodowe połączenie bluetooth między komputerem a urządzeniem.

Cystometria

Kolejnym badaniem urodynamicznym jest cystometria. Pozwala ona na ocenę czynności pęcherza podczas gromadzenia moczu. Badane są takie funkcje jak czucie, pojemność, podatność ścian, niekontrolowane skurcze oraz kontrolę pacjenta nad oddawaniem moczu. Należy pamiętać, że badanie jest inwazyjne. Polega bowiem na wprowadzeniu do pęcherza cewnika urodynamicznego (nie większy niż 8Fr), a do odbytnicy cewnik do pomiarów ciśnień.

Cystometria mikcyjna

Zwana również badaniem „ciśnienie/przepływ” polega na oddaniu moczu do uroflowmetru w czasie gdy wyżej opisane cewniki wciąż znajdują się w pęcherzu i odbytnicy. Pomiary tempa przepływu i ciśnienia wypieracza pozwalają na określenie skali przeszkody w odpływie moczu.

EMG zwieracza zewnętrznego cewki

Badanie w zależności od użytych elektrod może być inwazyjne (elektrody igłowe) lub nie (elektrody powierzchniowe). Wykonywane jest stosunkowo rzadko ze względu częste błędne odczyty. Szczególnie zalecane jest w przypadku podejrzenia uszkodzeń neurologicznych.

LPP – Leak point pressure

Badanie ciśnienia wycieku pozwala na ocenę wydolności zwieracza. Badania określające ciśnienie, przy którym następuje wyciek bez skurczu wypieracza można podzielić na: VLPP – najniższe ciśnienie w pęcherzu; ALPP – najniższe ciśnienie w jamie brzusznej. Badanie w zależności od wielu czynników może dawać różne wyniki, przez co ważne jest wykonywanie go w tej samej pozycji.

Profilometria cewkowa

Badanie to, podobnie jak wcześniejsze, cechuje się małą powtarzalnością wyników. Mimo to pozwala na pomiar spoczynkowego i wysiłkowego ciśnienia w cewce oraz długość czynnościową cewki.  Badanie pomaga również na wykrycie niestabilnego stanu cewki odpowiedzialnego za bezwiedne nietrzymanie moczu.

Wideourodynamika

Jest to jednoczesne wykonanie cystometrii z cystografią i pozwala na bardzo dokładną ocenę zaburzeń w oddawaniu moczu. Szczególnie przydatna w badaniu dzieci, wideourodynamika pozwala określić wiele parametrów pęcherza, cewki oraz moczowodów.

Meden-Inmed w swojej ofercie posiada zarówno aparaty kompaktowe jak i zaawansowane stacjonarne jednostki wykorzystywane w największych placówkach.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 04-10-2024, 14:08