Przeciwdziałanie skutkom ograniczenia ruchomości w stawach i zachowanie budowy mięśniowej możliwe jest dzięki terapii FPS. Terapia sprawdzi się m.in. u osób cierpiących na porażenie mózgowe, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy uraz rdzenia kręgowego. Kompletna neurorehabilitacja kończyn przy użyciu zogniskowanej wibracji FPS możliwa jest dzięki urządzeniu Vibramoov™, które dzięki stymulacji układu nerwowego informacjami sensorycznymi, daje odczucie wirtualnego ruchu.
Neurorehabilitacja kończyn terapią FPS ma na celu przywrócenie koordynacji pomiędzy ruchliwością, a związanymi z nią informacjami neurosensorycznymi. Utrzymanie funkcjonalnej interakcji podczas terapii umożliwia urządzenie Vibramoov™, przeznaczone zarówno dla pacjentów spionizowanych, jak i leżących. Do terapii wykorzystywana jest zogniskowana wibracja, a dzięki stymulacji układu nerwowego informacjami sensorycznymi, daje pacjentom odczucie wirtualnego ruchu.
Wskazania do stosowania terapii FPS:
Korzyści dla pacjenta
Pacjenci poddawani terapii FPS biorą aktywny udział w każdej sesji terapeutycznej, a z każdą sesją ich udział staje się coraz większy. Pacjenci mogą odczuwać ruch, a nawet zacząć samodzielnie go odtwarzać. Dzięki terapii FPS droga do powrotu do zdrowia jest mniej męcząca, szybsza i przyjemniejsza dla pacjenta. Dzięki swojej uniwersalności, Vibramoov™ może zostać łatwo dopasowany do możliwości i postępów pacjenta, co ze względu na różnorodność wskazań do podjęcia terapii FPS, jest niezwykle kluczowym czynnikiem.
Korzyści dla specjalistów
To także ogromne udogodnienie dla specjalistów, którzy podczas pracy, wspomagani są przez urządzenie i są w stanie pracować zarówno z pacjentami spionizowanymi, jak i leżącymi. Trening chodu może odbyć np. na bieżni, przy barierkach lub na zwykłej powierzchni z asekuracją – nie dziwi więc fakt, że coraz więcej placówek medycznych decyduje się na stosowanie terapii FPS. Co ważne, Vibramoov™ ma zastosowanie w wielu zaburzeniach lokomocji, dzięki czemu za pomocą jednego urządzenia, możliwe jest przeprowadzenie rehabilitacji z pacjentami o różnorodnych zaburzeniach. Co ważne, za pomocą jednego urządzenia, możliwe jest przeprowadzenie rehabilitacji zarówno kończyn górnych, jak i dolnych. Zakup dwóch osobnych urządzeń nie jest więc już konieczny. Co ważne, nie istnieje potrzeba angażowania dodatkowej osoby do obsługi drugiego urządzenia. Przygotowanie pacjenta do rehabilitacji za pomocą urządzenia również nie zajmuje dużo czasu. Konfiguracja pacjenta zajmuje mniej niż 10 minut.
Proces rehabilitacji z użyciem Vibramoov™
Sekwencje wibracyjne Vibramoov™ stymulują układ nerwowy za pomocą odczuć sensorycznych, występujących podczas naturalnego chodu. Tego rodzaju stymulacja pozwala utrzymać interakcje sensomotoryczne u osób, które utraciły zdolności lokomocyjne i stymuluje ich neuroplastyczność. Pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie się poruszać, mogą uzyskać wrażenie, że kończyny poruszają się i odpowiadają na impulsy motoryczne. Za pomocą pionizatora możliwe jest przyjęcie przez pacjenta optymalnej pozycji do właściwego dobierania wrażeń i reinicjacji chodu.
Jak przebiega terapia? Pierwszy krok to wyzwalanie czynności poprzez pobudzenie proprioceptywne, czyli wywołanie u pacjenta wrażenia ruchu. Następnie generowane są reakcje motoryczne inicjujące odczuwany ruch, a na koniec następuje aktywny udział w ruchu. Drugi moduł to zogniskowana wibracja, która reguluje napięcie mięśniowe. Tego rodzaju stymulacje są stosowane na środkowej części mięśnia, co wywołuje powtarzające się skurcze i/lub rozciąga mięśnie.
Aby lepiej zrozumieć, jak działa Vibramoov™, zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu.
Jako że na rehabilitację kierowani są zarówno pacjenci mający problem z poruszaniem kończynami górnymi, jak i dolnymi, Vibramoov™ stanowi spore udogodnienie dla specjalistów, gdyż przeznaczony jest zarówno do rehabilitacji kończyn górnych, jak i dolnych (istnieje możliwość zakupu systemu jedynie dla kończyn górnych lub dolnych). Do obsługi urządzenia potrzebny jest więc wyłącznie jeden specjalista.
Korzyści i zalety kliniczne urządzenia Vibramoov
Chcesz dowiedzieć się więcej w temacie rehabilitacji neurologicznej poprzez wykorzystanie funkcjonalnej proprioceptywnej stymulacji (FPS)?
Zapraszamy do kontaktu:
Manager ds. Diagnostyki i Neurorehabiltacji
Sprawdź czy zainteresują Cię podobne wpisy:
Robotyka w rehabilitacji
Współczesna rehabilitacja neurologiczna / Robotyka a nowoczesne metody rehabilitacji