Czym jest neuromodulacja?

Biopsja fuzyjna: punkt zwrotny w wykrywaniu nowotworu prostaty
15.03.2024
Wykorzystanie terapii Tecar w rehabilitacji zwierząt: Nowe możliwości
21.03.2024

Neuromodulacja to dziedzina medycyny i nauki, obejmująca różnorodne techniki mające na celu modyfikację aktywności układu nerwowego. Jako że mózg ma zdolność do adaptacji i zmiany w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, neuromodulacja stosowana jest w celu poprawy funkcji mózgu i zmniejszenia objawów różnych zaburzeń neurologicznych i psychicznych.

Od zaburzeń nastroju po choroby neurodegeneracyjne

Neuromodulacja, choć obecnie jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki i medycyny, ma korzenie sięgające starożytności. W ciągu tysiącleci ludzie eksperymentowali z różnymi metodami wpływającymi na funkcjonowanie układu nerwowego, choć nie były one w żaden sposób poparte naukowo. Obecnie neuromodulacja opiera się na solidnych podstawach naukowych i technologicznych, a jej szerokie zastosowanie zrodziło się z potrzeby ustabilizowania prawidłowego funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego pacjentów.

W jakich przypadkach stosowana jest neuromodulacja?

  • łagodzenie bólu przewlekłego i neuropatycznego,
  • poprawa jakości snu,
  • redukcja stresu i lęku,
  • optymalizacja rekonwalescencji po urazach,
  • redukcja zmęczenia mięśniowego i przewlekłego,
  • poprawa objawów pęcherza nadreaktywnego,
  • ograniczenie zmęczenia poprzez zwiększenie poziomu energii.

Nieinwazyjne prądy neuromodulujące

Jako że współcześnie wielu pacjentów ma zaburzoną regulację układu nerwowego i rośnie potrzeba jego ustabilizowania, neuromodulacja to dziedzina medycyny, która wciąż się rozwija. Przykładem jest urządzenie NESA XSIGNAL, dostarczające niezauważalne sygnały elektryczne, które aktywują stan hiperpolaryzacji i stabilizują poziom aktywności elektrycznej, zmniejszając nadmierną aktywność nerwową związaną z bólem. Elektroterapia przeprowadzona za pomocą tego urządzenia jest dla pacjentów całkowicie bezbolesna, a wszystko odbywa się przy użyciu 4 kabli emitujących mikroprądy. Każdy kabel dzieli się na 6 podelektrod, rozmieszczonych strategicznie na nerwach obwodowych kończyn górnych i dolnych. Piątym najistotniejszym elementem jest elektroda koncentrująca.

Urządzenie wysyła nawet 19 000 impulsów bioelektrycznych na minutę, czyli ponad 1 100 000 impulsów na godzinę. Impulsy posiadają parametry maksymalnie zbliżone do fizjologicznych tj. częstotliwość od 1 do 15 Hz i natężenie od 0,1 do 1 mA.

Neuromodulacja urządzeniem NESA XSIGNAL – jak przeprowadzić terapię?

Jako że urządzenie ma intuicyjne i uniwersalne oprogramowanie, nauka jego obsługi jest szybka.  Wyróżniamy 3 rodzaje terapii:

  • leczenie centralne w wyrostku kolczystym kręgów C6-C7 zapewnia leczenie globalne,
  • leczenie odcinkowe kieruje działanie na obszar poszczególnych odcinków,
  • leczenie ogniskowe na określonym obszarze koncentruje działanie na tym punkcie.

Rodzaj leczenia ustala personel medyczny, który umieszcza elektrodę koncentrującą, na której koncentrują się impulsy elektryczne. Jej lokalizacja ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu terapii. Zabiegi trwają od 30 do 60 minut w przypadku terapii aktywnej oraz nie więcej niż 10 godzin dziennie w przypadku terapii pasywnej.

Korzyści z użytkowania urządzenia czerpią zarówno pacjenci, jak i specjaliści.

Silvia Mejias

Fizjoterapeutka i Dyrektor Generalny w Sakron i Akro Clinics

NESA® stanowi dla mnie zmianę sposobu myślenia. W ciągu jednego roku nabyliśmy 4 urządzenia i otworzyliśmy klinikę zajmującą się wyłącznie rehabilitacją autonomicznego układu nerwowego.

Dr Andrei Bogdan

Chirurgia ortopedyczna

Technologia terapeutyczna NESA® jest jednym z najbardziej rewolucyjnych systemów, jakie kiedykolwiek widziałem. Istnieje wiele obszarów, w których nie bylibyśmy w stanie leczyć naszych pacjentów, gdyby nie ta unikalna metoda.

Fabiola Molina

Fizjoterapeuta i Dyrektor Generalny w Sapiens Fisioterapia Clinic

Zaczęliśmy od urządzenia XSIGNAL® w 2019 roku, a aktualnie posiadamy 3 takie urządzenia. Jesteśmy w stanie uzupełnić i wzmocnić inne terapie oraz zająć się kwestiami, o których nigdy nie myśleliśmy, że będziemy się w stanie zająć, takimi jak sen, lęk i przewlekły ból.

*BADANIA NAUKOWE DOTYCZĄCE NIEINWAZYJNEJ NEUROMODULACJI NESA®

Czy jesteś specjalistą w dziedzinie neurologii?

Zapisz się na nasz newsletter, abyśmy mogli Ci przesyłać informacje i aktualności w zakresie neurologii, w tym informacje o nowych artykułach, webinarach, szkoleniach czy wydarzeniach branżowych.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 21-11-2024, 10:11