Narzędzia wykorzystywane w litotrypsji

ESWL – leczenie kamicy nerkowej falą uderzeniową
26.05.2017
PCNL – Minimalnie inwazyjna, maksymalnie skuteczna
26.05.2017
  • Urologia

    Urologia

Co to jest litotrypsja? 

Litotrypsja jest zabiegiem urologicznym mającym na celu skruszenie i wydobycie pozostałości kamieni z dróg moczowych. Narzędzie służące do dezintegracji złogu nazywamy litotryptorem. Gama narzędzi jest bardzo szeroka jednak postaramy się przybliżyć podstawowe z nich w sposób jak najbardziej przyjazny i konkretny dla Państwa.

Klasyka, czyli litotryptory mechaniczne

Litotryptory mechaniczne to nic innego jak pokaźnych rozmiarów szczypce, które są wprowadzane przez cewkę moczową do pęcherza.  Po odnalezieniu kamienia należy złapać go szczypcami i silnie zacisnąć szczęki, dzięki czemu kamień zostanie skruszony. Rozwiązanie to jest bardzo proste jednak niepozbawione wad. rozmiary narzędzi są duże i traumatyzują tkankę, nie mówiąc już o dyskomforcie pacjenta. Przypadkowe ściśnięcie tkanki pęcherza może doprowadzić do obszernego krwawienia, dlatego też technika ta wymaga dokładności. Sprawnie przeprowadzona procedura jest szybka i skuteczna.

Kolejne wykorzystanie dla ultradźwięków, czyli sonotroda

Wykorzystanie ultradźwięków w technice jest bardzo szerokie. Znalazły one również swoje zastosowanie w litotrypsji. Ultradźwięki to nic innego jak drgania o częstotliwości większej niż 20 kHz. Ich energia może być przekazywana do ciała stałego – w tym przypadku do kamienia moczowego. Silne drgania generowane na części dystalnej narzędzia, czyli sonotrodzie, powodują dezintegrację złogu na mniejsze części. Dzięki pompie ssącej ogranicza się poruszanie kamienia. Zabieg ten szczególnie sprawdza się przy dużych i twardych złogach, jednak nieprzekraczających 3 cm średnicy. Powyżej tej granicy narzędzia nie są w stanie utrzymać kamienia i ultradźwięki jedynie popychają kamień.

Najnowocześniejsze technologie, czyli laser w litotrypsji

Już Albert Einstein twierdził, że światło nie składa się z cząstek, lecz jest porcjami energii w postaci fotonów. Dziś tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce. Znalazła ona również swoje zastosowanie w litotrypsji. Laser jest niczym innym jak generatorem wymuszającym emisję fotonów. Szczególne właściwości emitowanego światła pozwalają na bardzo skuteczną dezintegrację złogów. W litotrypsji używa się głównie lasera holmowo-yagowego (Ho:YAG).

Lasery holmowe zawdzięczają swoją popularność idealnemu dopasowaniu do kruszenia kamieni. Długość generowanej fali wyjątkowo dobrze rozbija złogi.  Cienkie i elastyczne włókno lasera idealnie nadaje się do wykorzystania razem z giętkim URS. Litotryptor w postaci lasera holmowego można również z powodzeniem używać w zabiegach PCNL. Minimalna inwazyjność i wykorzystanie naturalnych otworów pacjenta przemawia jednak na korzyść URSa. Mała penetracja tkanki i emisja pulsacyjna znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Cena lasera, uniwersalność oraz jego wyjątkowa skuteczność w rozbijaniu kamieni sprawiła, że jest jednym z najpopularniejszych litotryptorów na rynku.

 

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 07-11-2023, 16:22