25 Maj 2017

Laser diodowy – leczenie stercza za pomocą enukleacji

Lasery są wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie medycyny i urologia nie jest tu wyjątkiem. W zależności od typu lasera są one używane w różnym celu i zazwyczaj pozwalają na osiągnięcie rezultatów w sposób bez- lub minimalnie- inwazyjny. Dzięki temu są one chętnie wykorzystywane przez urologów, a pacjenci nie obawiają się operacji przy ich użyciu.

Laser diodowy nie jest nowością w technice, natomiast nie tak dawno temu odnalazł swoje zastosowanie również w urologii. Jak zostało to przedstawione powyżej, świetnie sprawdza się w zabiegach enukleacji prostaty, choć może służyć również do innych zabiegów.

Zabiegi na sterczu są wykonywane z wykorzystaniem wiązki lasera o długości 940 – 980 nm. Charakteryzuje się ona dość głęboką penetracją i efektywną koagulacją, co gwarantuje wysokiej jakości efekty leczniczo-terapeutyczne. W połączeniu z dość małymi rozmiarami oraz relatywnie niską ceną, lasery diodowe są chętnie wybierane i popularne na rynku.

Lasery w Urologii i ich główne zastosowania

Laser

Zastosowanie

Laser holmowy

Kamica moczowodowa i nerkowa

Laser diodowy

Enukleacja prostaty, zwężenia moczowodu

Zielony laser (KTP)

Waporyzacja prostaty

Laser tulowy

Litotrypsja, enukleacja prostaty, zwężanie moczowodu

Rozrost prostaty – jak leczyć

Rozrost prostaty jest dość częstą i niestety uciążliwą dolegliwością. Leczenie jej farmakologicznie nie zawsze daje pożądane rezultaty, a co za tym idzie pozostaje leczenie operacyjne. Pacjent ma do wyboru jedną z trzech metod: waporyzację, resekcję i enukleację.

Często wybieraną metodą, szczególnie przy większych prostatach jest właśnie enukleacja za pomocą lasera diodowego. Zabieg polega na wycięciu dużej części prostaty i następne rozdrobnienie go i usunięcie z pęcherza. Efekty uzyskiwane przy wykorzystaniu tej metody są porównywalne (czyli bardzo dobre) do waporyzacji i resekcji. Jednak podczas zabiegu enukleacji występuje dużo mniejsze krwawienie, oraz ryzyko płukania pęcherza czy transfuzji krwi. Dodatkowy krótki czas cewnikowania i szybki powrót do normalnej aktywności sprawia, że enukleacja za pomocą lasera diodowego to jedna z częściej wybieranych metod leczenia rozrostu prostaty.

W ofercie firmy Meden-Inmed możecie państwo znaleźć laser diodowy niemieckiej firmy Dornier MedTech. UroBeam D, bo tak właśnie się nazywa charakteryzuje się wysoką mocą (do 250 W), możliwością wykorzystania przy innych zabiegach, łatwością obsługi oraz skutecznością i bezawaryjnością.