Baza wiedzy

A

  • ACL

    Ortopedia

    Więzadło krzyżowe przednie to jedno z najważniejszych więzadeł stawu kolanowego i znajduje się wewnątrz jamy stawu kolanowego (więzadło wewnątrzstawowe), w większej części w dole międzykłykciowym kości udowej i składa się z dwóch pęczków: przednio-przyśrodkowego i tylno-bocznego. ACL ma średnio 4 cm długości i jest zbudowane z wody (60%), kolagenu (35%) i elastyny (5%). Tętnica środkowa kolana i tętnice dolne kolana odżywiają więzadło, a tylny nerw stawowy unerwia je.
  • Ajuryveda

    Kardiologia

    System medycyny niekonwencjonalnej wywodzący się z Indii. Termin ten oznacza "wiedza o życiu".
  • Alloplastyka

    Ortopedia

    To zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu elementów metalowych lub z tworzywa sztucznego na miejsce uszkodzonych tkanek lub w celu poprawienia sprawności danego narządu.
  • Artroskopia

    Ortopedia

    To bezinwazyjna metoda operacyjna w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, za pomocą artroskopu składającego się z kamery i różnego rodzaju drobnych narzędzi chirurgicznych, które są wprowadzane przez dwa niewielkie cięcia skórne. Wyróżnia się artroskopię diagnostyczną, w której po wprowadzeniu artroskopu podaje się roztwór soli fizjologicznej, co umożliwia dokładny wgląd w okolice stawu oraz artroskopię operacyjną, w której korzysta się z dostępnych narzędzi chirurgicznych.
  • Artroza

    Ortopedia

    To choroba zwyrodnienia stawów polegająca na przedwczesnym zużyciu i zwyrodnieniu tkanek tworzących staw (tzn. Chrząstki stawowej, więzadeł, mięśni, torebki stawowej, płynu stawowego i warstwy podchrzęstnej kości). W trakcie rozwoju choroby chrząstka stawowa uszkadza się, dochodzi do jej stwardnienia, a także do erozji kości oraz zmian w błonie maziowej i torebce stawowej.

B

  • Balneoterapia

    Kardiologia, Rehabilitacja

    balneo, balneologiczna, balneoterapii

    Dział fizjoterapii wykorzystujący do osiągnięcia efektu terapeutycznego wodę w różnych temperaturach oraz zawarte w niej składniki, typu: borowina, dwutlenek węgla, solanka.
  • Bicze szkockie

    Kardiologia, Rehabilitacja

    bicz szkocki, bicz wodny, bicze wodne

    Zabieg stosowany w wodolecznictwie polegający na działaniu na pacjenta wodą o odpowiednim ciśnieniu i temperaturze. Wskazania do zabiegu to m. in. zaburzenia ukrwienia, nerwice, przewlekłe schorzenia dróg oddechowych, reumatoidalne zapalenie stawów. Stosowane również jako zabieg kosmetyczny.
  • Biofeedback

    Kardiologia, Ortopedia, Rehabilitacja

    biofeed, biofeedbackiem, biofeedbacku

    Biologiczne sprzężenie zwrotne. Polega na dostarczaniu pacjentowi informacji o stanie fizjologicznym oraz o jego zmianach. Dzięki systemowi biofeedback pacjent ma możliwość aktywnie obserwować postępy w rehabilitacji i leczeniu dzięki czemu zwiększa się jego motywacja (za czym idzie poprawa efektów).

C

  • Chromoterapia

    Kardiologia

    Koloroterapia- leczenie barwami. Terapia ta wykorzystuje różny wpływ kolorów na samopoczucie człowieka. Poszczególne barwy mogą uspokajać, pobudzać, drażnić tip.
  • Ciepłolecznictwo

    Kardiologia, Rehabilitacja

    ciepłolecznictwa, ciepłolecznicze, ciepłoleczniczych

    Jedna z gałęzi termoterapii polegająca na dostarczaniu do pacjenta ciepła w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego. Ciepło jest przekazywane za pomocą promieniowania, przewodzenia lub konwekcji. Działanie na organizm ciepłem powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych za czym idzie zwiększony przepływ krwi. Kolejnym efektem działania ciepła na organizm jest rozluźnienie mięśni oraz łagodzenie bólu. Zabiegi ciepłolecznicze stosuje się zatem w schorzeniach takich jak: choroba reumatoidalna stawów, niedowłady i przykurcze, nerwobóle, zapalenie nerwów.
  • Crosstrainer

    Rehabilitacja

    crosstrainera, crosstrainerze

    Stacjonarne urządzenie do ćwiczeń imitujących wchodzenie po schodach, chodzenie lub bieganie. W urządzeniach tych zminimalizowane jest obciążenie stawów. Istnieje możliwość ustawienia intensywności treningu w zależności od stanu pacjenta.
  • Cystometria

    Urologia

    To badanie polegające na pomiarze zależności ilości (objętości) moczu w pęcherzu w stosunku do ciśnienia wewnątrzpęcherzowego w spoczynku i podczas mikcji. Badanie jest podzielone na dwa etapy (faza napełniania i faza opróżniania) i odbywa się najczęściej w pozycji siedzącej. Pozwala to na uzyskanie informacji o mechanice i czynności mięśni pęcherza moczowego.
  • Cystoskopia

    Urologia

    To badanie za pomocą cystoskopu wprowadzanego wziernikiem przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Umożliwia to wzrokową ocenę błony śluzowej wewnątrz pęcherza, pobranie wycinka do badania histopatologicznego oraz wykonanie niewielkich zabiegów (np. Usunięcie kamienia moczowego). Jest to istotne badanie w rozpoznawaniu różnych stanów zapalnych i guzów pęcherza moczowego.

D

  • Defibrylator dwufazowy

    Rehabilitacja

    defibrylatora dwufazowego, defibrylatorem dwufazowym

    Urządzenie służące do defibrylacji serca czyli przywrócenia mu poprawnego rytmu na skutek zadziałania prądem stałym o odpowiedniej energii. W defibrylatorze dwufazowym pierwsze wyładowanie ma inną energię niż pozostałe (pierwsze- 150-200J, kolejne 150-360 J).
  • Defibrylator monofazowy

    Rehabilitacja

    defibrylatorem monofazowym, defibrylatory monofazowe

    Urządzenie służące do defibrylacji serca czyli przywrócenia mu poprawnego rytmu na skutek zadziałania prądem stałym o odpowiedniej energii. W defibrylatorze monofazowym pierwsze wyładowanie ma taką samą energię jak pozostałe (360 J).
  • Diatermia krótkofalowa

    Rehabilitacja

    diatermią krótkofalową, diatermii krótkofalowej

    Zabieg terapeutyczny wykorzystujący silne pole elektryczne lub magnetyczne do podgrzania tkanek, które skutkuje rozluźnieniem i złagodzeniem bólu. Wskazania do zabiegu to m. in.: zwyrodnienie kręgosłupa, odmrożenia, mięśniobóle, nerwobóle i zapalenie nerwów, stany pourazowe.
  • Diatermia mikrofalowa

    Rehabilitacja

    diatermią mikrofalową, diatermii mikrofalowej

    Zabieg terapeutyczny wykorzystujący pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości (0,3–3,0 GHz)- mikrofale (o długości ok cm). Wskazaniem do zabiegu jest m.in.: przewlekłe zapalenie stawów, nerwobóle, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zapalenia okołostawowe.
  • Drenaż limfatyczny

    Kardiologia, Rehabilitacja

    drenaż, drenażem limfatycznym, drenażu, drenażu limfatycznego

    Zabieg terapeutyczny mający na celu poprawę krążenia limfy. Wykonywany jest bezpośrednio przez fizjoterapeutę lub przy użyciu specjalnych urządzeń. Polega on na masażu bardzo płynnymi, wolnymi i delikatnymi ruchami. Stosowany jest również w kosmetyce.
  • Dyskopatia

    Ortopedia

    To schorzenie krążka międzykręgowego najczęściej w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa polegające na wypukleniu jądra miażdżystego, co prowadzi do ucisku i podrażnienia elementów kanału kręgowego (m. in. rdzenia kręgowego, korzeni kręgowych).
  • Dystonia

    Neurologia

    Wykonywanie przez pacjenta niekontrolowalnych - mimowolnych skurczów mięśni.

E

  • EEG

    Rehabilitacja

    Elektroencefalografia- metoda badania aktywności mózgu polegająca na pomiarze zmian potencjału elektrycznego na powierzchni czaszki za pomocą odpowiednio rozmieszczonych elektrod. Za pomocą elektroencefalografii można diagnozować m.in. padaczkę oraz zaburzenia snu. EEG znajduje również zastosowanie przy biofeedbacku.
  • EKG

    Rehabilitacja

    Elektrokardiografia- badanie polegające na rejestracji pobudzeń układu bodźcoprzewodzącego serca za pomocą odpowiednio umieszczonych elektrod. Dzięki EKG można badać poprawność pracy serca i diagnozować zaburzenia takie jak zawał mięśnia sercowego. Obraz EKG jest bardzo charakterystyczną krzywą.
  • Elektroda igłowa

    Neurologia

    Elektroda inwazyjna, zazwyczaj jednorazowa, wbijana w mięsień w celu wykonania badania EMG. Elektrody igłowe umożliwiają zbadanie jednej jednostki motorycznej z dużą dokładnością.
  • Elektrody klipsowe EKG

    Neurologia

    Elektrody EKG umożliwiające łatwe założenie na kończyny (np. na nadgarstki) w celu wykonania badania EKG.
  • Elektrody miseczkowe

    Neurologia

    Elektrody do wykonywania badań EEG- elektroencefalografii czyli badania fal mózgowych.
  • Elektrody mostkowe

    Neurologia

    Elektrody wykorzystywane w badaniu EEG.
  • Elektrody powierzchniowe

    Neurologia

    Elektrody stosowane np. do badań: EMG- elektromiografii. Elektrody te mają mniejszą dokładność niż elektrody igłowe, gdyż dochodzi do nich sporo sygnałów zakłócających. Za pomocą tym elektrod nie ma możliwość obserwacji pojedynczej jednostki motorycznej, gdyż dochodzi do nich sygnał z kilku.
  • Elektrostymulacja

    Kardiologia, Rehabilitacja

    elektrostymulacją, elektrostymulacji, elektrostymulator

    Pobudzanie nerwów lub mięśni za pomocą impulsów elektrycznych charakteryzujących się zadaną częstotliwością, amplitudą w określonym czasie. Istnieją trzy główne rodzaje elektrostymulacji: TENS, EMS, stymulacja interferencyjna. Elektrostymulację stosuje się przy dolegliwościach bólowych (różnego pochodzenia), jako przeciwdziałanie atrofii unieruchomionych mięśni, wspomagająco przy nietrzymaniu moczu, przy leczeniu zaburzeń krążenia.
  • Elektroterapia

    Rehabilitacja

    elektroterapeutyczny, elektroterapią, elektroterapii

    Zabiegi lecznicze wykorzystujące prąd stały (galwanizacja) lub zmienny do osiągnięcia efektu terapeutycznego. Do gałęzi elektroterapii można zaliczyć m.in.: jonoforezę- przezskórne podawanie leków w formie jonów, które pod wpływem działającego prądu stałego przemieszczają się wgłąb organizmu, galwanizację- działanie prądem stałym, elektrostymulację- stymulację mięśni lub nerwów.
  • EMG

    Neurologia, Rehabilitacja

    Elektromiografia- badanie czynności nerwów obwodowych i mięśni. Polega ono na obserwowaniu za pomocą elektrod powierzchniowych lub igłowych impulsów nerwowych dochodzących do mięśni. Za pomocą EMG można ocenić czy zaburzenia pracy mięśnia są pochodzenia mięśniowego czy nerwowego.
  • Endoproteza

    Ortopedia

    To element wykonany z jednego lub paru różnych biomateriałów, wszczepiany operacyjnie do organizmu, mający na celu całkowicie zastąpić lub wspomagać utracone funkcje narządu lub narządów.
  • Endoskopia

    Chirurgia

    Zabiegi polegające na obserwacji wnętrza ciała za pomocą wzierników i układów optycznych. Zabiegi te wykorzystywane są do celów diagnostycznych oraz leczniczych.
  • Ergometr

    Rehabilitacja

    Urządzenie do pomiaru pracy wykonywanej przez mięśnie. Najczęściej stosuje się ergometry wioślarskie i ergometry rowerowe.
  • ESWL

    Urologia

    To nieinwazyjna metoda leczenia kamieni nerkowych za pomocą energii fal dźwiękowych generowanych poza organizmem. Skupione fale uderzeniowe skupiają się na kamieniu (do wysokości 2 cm) i powodują jego rozpad na cząstki mniejsze niż 1 mm. Procedura ta nie wymaga nacięć i cewników, a powstałe cząstki są wydalane wraz z moczem.

F

  • Fizjoterapia

    Rehabilitacja

    fizjoterapeutyczna, fizjoterapeutyczny, fizjoterapii

    Ogół metod leczniczych wykorzystujących podatność organizmu i jego odpowiedź na różnego rodzaju bodźce. Fizjoterapia jest silnie związana z rehabilitacją. W skład fizjoterapii wchodzą: balneoterapia, klimatoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, fizykoterapia itp.
  • Fizykoterapia

    Rehabilitacja

    fizykoterapeutyczna, fizykoterapeutyczne, fizykoterapeutyczny, fizykoterapią, fizykoterapii

    Dział fizjoterapii wykorzystujący do osiągnięcia efektu terapeutycznego zjawiska fizyczne takie jak prąd, pole magnetyczne, ultradźwięki, ciepło oraz światło.

G

  • Gimnastyka bierna

    Kardiologia, Rehabilitacja

    gimnastyką bierną, gimnastyki biernej

    Gimnastyka, w której ruch pacjenta wywołany jest przez czynniki inne niż jego mięśnie- np. siłę fizjoterapeuty lub za pomocą specjalnych urządzeń.

H

  • Hemodializa

    Rehabilitacja

    hemodializą, hemodializowany, hemodializy

    Zabieg pozaustrojowego usunięcia toksyn. Stosowany przy niewydolności nerek - zastępujący ich pracę.
  • Histeroskopia

    Ginekologia

    Wziernikowanie macicy- badanie pozwalające ocenić stan błony śluzowej wewnątrz macicy. Pozwala ona na wykrycie nieprawidłowości takich jak: polipy, guzy nowotworowe, mięśniaki, zrosty. Polega na wprowadzeniu do jamy macicy histeroskopu. Umożliwia to obejrzenie w powiększeniu jamy macicy oraz w razie potrzeby pobranie próbek do badań.
  • Holter

    Rehabilitacja

    Urządzenie/ badanie, które w sposób ciągły rejestruje pracę serca. Polega ono na rejestracji sygnałów elektrycznych serca przez elektrody umieszczone na ciele. Badanie trwa 24 godziny. Przez ten czas pacjent notuje wykonywane czynności. Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis EKG i konfrontuje go z notatkami pacjenta. System ten umożliwia "wychwycenie" wad takich jak migotanie przedsionków, które w innych warunkach jest trudne do zaobserwowania gdyż zachodzi w niespodziewanych momentach.
  • Hydromasaż

    Kardiologia, Rehabilitacja

    hydromasażem, hydromasażu, masaż wodny

    Hydromasaż masaż prowadzony przy użyciu wody wypuszczanej z dysz pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Hydromasaż zalicza się do hydroterapii. Jest stosowany przede wszystkim w celu poprawy krążenia i do relaksu.
  • Hydroterapia

    Kardiologia, Rehabilitacja

    hydroterapeutyczny, hydroterapią, hydroterapii, wodolecznictwa, wodolecznictwo

    Jedna z gałęzi fizjoterapii stosująca wodę (w różnych temperaturach, stanach skupienia i o różnym ciśnieniu) jako czynnik leczniczy.

I

  • Impulsowe pole magnetyczne

    Neurologia

    Dostarczane do pacjenta bardzo silne i bardzo krótkotwałe impulsy powodują dostarczenie do organizmu dużej ilości energii bez jednoczesnego efektu termicznego.
  • Insulflator

    Chirurgia, Ginekologia

    Urządzenie pozwalające na utrzymanie określonego ciśnienia w jamie otrzewnej podczas zabiegów chirurgicznych.
  • Integracja sensomotoryczna

    Rehabilitacja

    integracją sensomotoryczną, integracji sensomotorycznej

    Polega na ścisłym powiązaniu ze sobą zmysłów takich jak zmysł dotyku, zmysł przedsionkowy (zachowanie równowagi, odczuwanie przyspieszeń), zmysł proprioceptywny (czucie głębokie). Zmysły te powinny ściśle współpracować z układem nerwowym i powodować określone reakcje organizmu- np. zmiana ułożenia głowy powinna powodować automatycznie zmianę ustawienia oczu itp.

J

  • Jonofereza

    Kardiologia, Rehabilitacja

    jonoferezą, jonoferezy

    Przezskórne, miejscowe podanie leku w formie jonu a następnie działanie prądem stałym mające na celu wniknięcie leku wgłąb ciała. Ogromną zaletą jonoforezy jest szybkość działania (omija się układ trawienny) i duża precyzja (lek jest zaaplikowany dokładnie do miejsca, gdzie ma wywołać efekt leczniczy).

K

  • Kamienie do masażu

    Kardiologia

    Bazaltowe kamienie wykorzystywane do masażu. Masaż gorącymi jest wykorzystywany w ośrodkach SPA głównie w celach relaksacyjnych.
  • Kamienie nerkowe

    Urologia

    To złogi powstające w nerkach lub drogach moczowych w skutek wytrąceń związków chemicznych obecnych w moczu. Wytrącanie się złogów jest wynikiem schorzeń i zdarzeń patologicznych oraz zakażenie moczu, niedobór w moczu substancji przeciwdziałających kamicy i występowania organicznych jąder krystalizacji, co prowadzi do niekorzystnego odczynu moczu, a także powoduje bóle, dyskomfort w jamie brzusznej, krwiomocz, a także nudności i wymioty.
  • Kamienie w pęcherzu moczowym

    Urologia

    To złogi powstałe z soli wapnia lub kwasu moczowego, występujące w pęcherzu moczowym w różnych ilościach i wielkościach. Przyczynami powstawania kamicy pęcherza moczowego są przeszkoda podpęcherzowa (np. Przerost gruczołu krokowego, zwężenie cewki moczowej), nawracająca infekcja układu moczowego, ciało obce wprowadzane do pacjenta (cewniki, nici chirurgiczne) i narastanie kamienia nerkowego. Najczęstszymi objawami są: bóle podbrzusza, krwiomocz, częste i bolesne oddawanie moczu oraz przerywany strumień moczu.
  • Kąpiel kwasowęglowa

    Kardiologia, Rehabilitacja

    kąpiel CO2, kąpiele CO2, kąpieli CO2, kąpieli kwasowęglowej

    Dział hydroterapii polegający na kąpieli w wodzie o podwyższonym stężeniu dwutlenku węgla (CO2). Dwutlenek węgla w odpowiednim stężeniu ma właściwości lecznicze i działa relaksująco.
  • Kąpiele solankowe

    Kardiologia, Rehabilitacja

    kąpiel solankowa, kąpieli solankowej

    Forma hydroterapii polegająca na kąpieli w wodzie zawierającej sól (NaCl) o stężeniu 1-6% w zależności od celu leczenia. Kąpiel w solance powoduje m.in. poprawę nawilżenia i ukrwienia skóry, szybsze usuwanie toksyn z organizmu, zmniejszenie potliwości, odprężenie.
  • Kapsuła SPA

    Kardiologia

    Specjalistyczne urządzenie wykonujące zabiegi SPA. Łączy w sobie kilka zabiegów umożliwiając odprężenie, relaks oraz poprawę samopoczucia.
  • Kardiowersja

    Rehabilitacja

    kardiowersją, kardiowersji

    Zabieg mający na celu przywrócenie prawidłowego rytmu serca za pomocą podania krótkiego impulsu elektrycznego zsynchronizowanego z pracą serca. Zabieg ten stosuje się przy różnego rodzaju tachyarytmiach (zaburzeniach rytmu serca).
  • Kifoza

    Ortopedia

    To fizjologiczne łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową, w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa. Kifoza jest określona jako patologiczna, jeśli występuje w miejscu, w którym nie powinno jej być lub gdy przekracza fizjologiczne wartości kątowe w odcinku piersiowym (powyżej 45 stopni) – popularnie zwana garbem. Prowadzi to do nieprawidłowej sylwetki, bólów i zwyrodnienia kręgosłupa, a nawet do powikłań płucnych i krążeniowych.
  • Kinezyterapia

    Kardiologia, Rehabilitacja

    kinezyterapeutyczna, kinezyterapeutyczne, kinezyterapią, kinezyterapii

    Inaczej gimnastyka lecznicza- jest jedną z form fizjoterapii. Dzieli się na kinezyterapię miejscową- działającą na chory narząd oraz kinezyterapię ogólną- działanie na narządy nie objęte stanem chorobowym. Do kinezyterapii ogólnej można zaliczyć np. gimnastykę poranną.
  • Kolano kinomana

    Ortopedia

    To dysfunkcja stawu rzepkowo-udowego, który przenosi największe obciążenia w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Jest to częsty problem osób prowadzących statyczny tryb życia. Najczęstszą przyczyną jest brak równowagi mięśniowej i przykurcze więzadłowe powodujące boczne ustawienie rzepki, co prowadzi do nierównomiernego obciążenia i szybszego zużycia. Inną przyczyną może być długotrwałe siedzenie, które prowadzi do uciskania chrząstki przez zgięte kolano, a także chodzenie na wysokich obcasach. Kolano kinomana charakteryzuje się uczuciem dyskomfortu i bólu np. W czasie chodzenia oraz krepitacje („strzelanie”) w stawie w trakcie ruchu np. W czasie przysiadów. Chwilową ulgę przynosi zmiana pozycji.
  • Kolano skoczka

    Ortopedia

    To zwyrodnienie więzadła rzepki, wywołane jej silnym przeciążeniem, zwane enzenopatią kolana. Przeciążenie jest spowodowane często częstymi podskokami i skrętami w stawie kolanowym. Ze względu na przyczynę, kolano skoczka najczęściej występuje wśród sportowców. Najczęstszymi objawami są silny ból kolana, uczucie sztywności, obrzęk. Początkowo objawy te pojawiają się po wysiłku fizycznym, jednak z czasem nawet mała aktywność fizyczna wywołuje ból. Kolano skoczka może prowadzić nawet do naderwania lub zerwania więzadła.
  • Kriokomora

    Rehabilitacja

    kriokomory, kriokomorze

    Komora - pomieszczenie do przeprowadzania krioterapii ogólnej. W pomieszczeniu tym panuje bardzo niska temperatura (-160÷-100°C).
  • Ksenon

    Chirurgia

    Pierwiastek chemiczny, który w praktyce medycznej wykorzystywany jest do anestezji- znieczuleń.

L

  • Laparoskopia

    Chirurgia

    Sposób diagnozowania i leczenia chorych polegający na dostaniu się do jamy otrzewnej bez konieczności wykonywania dużego cięcia.
  • Laparoskopia ginekologiczna

    Ginekologia

    Laparoskopia (sposób diagnozowania i leczenia chorych polegający na dostaniu się do jamy otrzewnej bez konieczności wykonywania dużego cięcia) wykorzystywana do celów ginekologicznych.
  • Laseroterapia

    Kardiologia, Ortopedia, Rehabilitacja

    laseroterapią, laseroterapii

    Zabiegi lecznicze, dział fizykoterapii wykorzystujący światło lasera do terapii. Laser używa się m.in. do zabiegów chirurgicznych (np. okulistycznych), do niszczenia tkanek zmienionych chorobowo (również nowotworowych), jako zabiegi zachowawcze do biostymulacji (laseroterapia niskoenergetyczna).
  • Laseroterapia wysokoenergetyczna

    Kardiologia, Rehabilitacja

    HILT, MLS, terapia laserem wysokoenergetycznym

    Terapia z zastosowaniem lasera o wysokiej energii. Terapię taką stosuje się w stanach zapalnych stawów, przy przykurczach mięśniowych, obrzękach pourazowych. Powoduje ona efekt fotochemiczny, fotomechaniczny oraz fototermiczny zmniejszające stan zapalny, obrzęki i ból oraz poprawiające natlenowanie tkanek oraz ich zaopatrzenie w substancje odżywcze.
  • Litotrypsja

    Urologia

    To ESWL
  • Lordoza

    Ortopedia

    To fizjologiczne, łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Prawidłowy kąt lordozy szyjnej wynosi 20-40 stopni, a lordozy lędźwiowej 30-50 stopni. Patologiczne stany lordozy występują powyżej tych wartości (hiperlordoza i poniżej (hipolordoza).

M

  • Magnetostymulacja

    Kardiologia, Rehabilitacja

    magnetostymulacji, stymulacja magnetyczna, stymulacji magnetycznej

    Dziedzina fizykoterapii, metoda terapii polegająca na działaniu na organizm słabym polem magnetycznym. Stosowana jest najczęściej w rehabilitacji pourazowej, po oparzeniach, neurologicznie- do zmniejszania bólu.
  • Magnetoterapia

    Kardiologia, Rehabilitacja

    magnetoterapią, magnetoterapii

    Dziedzina fizykoterapii, metoda polegająca na działaniu na organizm polem magnetycznym o przebiegu sinusoidalnym, trójkątnym lub prostokątnym. Stosowana jest przy złamaniach i długo gojących się ranach gdyż pobudza tkanki do regeneracji.
  • Masaż kamieniami bazaltowymi

    Kardiologia

    Masaż gorącymi kamieniami jest wykorzystywany w ośrodkach SPA głównie w celach relaksacyjnych. Polega na położeniu zmoczonych, nagrzanych kamieni na ciele. Kamienie rozgrzewają i zwilżają ciało jednocześnie wywołując nacisk. Często do masażu kamieniami dołącza się również muzykoterapię i aromaterapię, w celu pobudzania jak największej liczby zmysłów jednocześnie. Powoduje to ogóle zrelaksowanie i odprężenie.
  • Masaż leczniczy

    Kardiologia, Rehabilitacja

    masaż, masaż terapeutyczny, masaże lecznicze, masażu leczniczego

    Terapia polegająca na stosowaniu dotyku w celach leczniczych. Masaż polega na ruchach takich jak nacieranie, uciskanie, oklepywanie, głaskanie. Stosuje się go w celu relaksacji napiętych mięśni oraz do ogólnej poprawy samopoczucia.
  • Masaż perełkowy

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Zabieg balneologiczny polegający na kąpieli w wodzie z doprowadzeniem powietrza pod ciśnieniem systemem otworów w wannie. Stosowany zarówno przy schorzeniach fizycznych (chorobach zwyrodnieniowych, chorobach skórnych, żylakach) jak również przy stresie, nerwicach, bezsenności.
  • Masaż podciśnieniowy

    Kardiologia

    Zabieg, który oddziałuje na skórę powodując wzrost przepływu krwi i limfy oraz usuwanie toksyn z organizmu. Głównymi wskazaniami do masażu podciśnieniowego są: niewydolność krążenia tętniczego, krążenia żylnego i limfatycznego, oraz leczenie blizn Przeprowadza się go za pomocą specjalnych urządzeń.
  • Masaż wibracyjny

    Kardiologia, Rehabilitacja

    masażem wibracyjnym, masażu wibracyjnego, wibramasaż

    Element masażu klasycznego polegający na pobudzeniu tkanek do drgań za pomocą uderzeń opuszkami palców fizjoterapeuty lub przy użyciu specjalnych urządzeń. Do pozytywnych skutków wibracji należą: obniżenie pobudliwości receptorów bólowych, korzystne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, usuwanie obrzęku.
  • Masaż wirowy

    Kardiologia, Rehabilitacja

    masażem wirowym, masażu wirowego, wirmasaż

    Masaż wykonywany wirującą wodą. Powoduje zmniejszenie bólu, rozluźnienie tkanek, poprawę ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśniowego.
  • Masaż wyszczuplający

    Kardiologia

    Masaż mający na celu rozbicie i zredukowanie tkanki tłuszczowej.
  • Metoda Bobath

    Rehabilitacja

    metodą Bobath, metody Bobath

    Metoda rehabilitacji stosowana w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym oraz dorosłych po przebytym udarze mózgu. Metoda ta oparta jest na ciągłej pracy z pacjentem zespołu- lekarza, rodziny, pielęgniarki, logopedy, fizjoterapeuty, psychoterapeuty, ergoterapeuty również w domu.
  • Metoda McKenzie

    Rehabilitacja

    McKenzie, metodą McKenzie, metody McKenzie

    Metoda diagnozy i leczenia polegająca na precyzyjnym określeniu i sklasyfikowaniu bólu kręgosłupa a następnie leczeniu przyczyny tego bólu.
  • Metoda Neurac

    Rehabilitacja

    metodą Neurac, metody Neurac, Neurac

    Metoda ćwiczeń w zamkniętych łańcuchach kinematycznych. W ćwiczeniach tych eliminuje się siły ścinające mogące uszkodzić elementy kostne i ścięgna. W wyniku ćwiczeń pobudzonych jest wiele jednostek motorycznych, co nadaje ćwiczeniom bardziej uogólniony efekt.
  • Metoda Vojty

    Rehabilitacja

    metodą Vojta, metodą Vojty, metody Vojta, metody Vojty

    Metoda rehabilitacji stosowana głównie u dzieci z zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej polegająca na uaktywnianiu genetycznie zakodowanych wzorców ruchowych.
  • Miastenia

    Neurologia

    Przewlekła choroba autoimmunizacyjna, która objawia się namierną męczliwością mięśni szkieletowych.
  • Morcelacja

    Ginekologia

    Usuwanie wyciętych podczas zabiegów laparoskopowych struktur wykorzystujące ich rozdrobnienie mechaniczne.
  • MR (rezonans)

    Ortopedia

    Rezonans magnetyczny- metoda badania pozwalająca uzyskać obraz wewnętrznych struktur obiektów- wykorzystywany na szeroką skalę w medycynie do obrazowania wnętrza ciała człowieka. Bardzo dobrze sprawdza się w obrazowaniu tkanek miękkich, co umożliwia obserwację zmian w mózgu i innych narządach trudnych do obrazowania innymi metodami (np. tomografią komputerową TK).

N

  • Narzędzia bipolarne

    Chirurgia, Ginekologia

    Narzędzia modularne służące do przeprowadzania operacji laparoskopowych.
  • Narzędzia monopolarne

    Chirurgia, Ginekologia

    Narzędzia jednoczęściowe służące do przeprowadzania operacji laparoskopowych.
  • Nefroskopia

    Urologia

    (PCNL) To zabieg polegający na usunięciu kamieni nerkowych za pomocą nefroskopu wprowadzonego przetoką nerkową (metodą nakłucia w okolicy lędźwiowej) do układu kielichowo-miedniczkowego. Nefroskop umożliwia wprowadzenie narzędzi endoskopowych, które rozkruszają złogi oraz usunięcie powstałych cząstek.
  • Neurofizjologia

    Neurologia

    Jedna z gałęzi biologii zajmująca się badaniem poprawnej pracy układu nerwowego.
  • neuroOrtopedia

    Ortopedia

    Ortopedia skierowana do pacjentów z zaburzeniami układu nerwowego najczęściej na skutek udarów lub innych uszkodzeń mózgu lub chorób takich jak stwardnienie rozsiane czy zespół Parkinsona. Ma ona na celu przywrócenie utraconych funkcji organizmu. Jeśli nie jest to możliwe stara się zaadaptować pacjenta do niepełnosprawności i zapobieganie pogłębieniu dysfunkcji oraz powstrzymywanie dobrych wzorców.
  • Neuropatia

    Neurologia

    Choroba objawiająca się drętwieniem, mrowieniem, osłabieniem, paleniem kończyn. Stan ten dotyka nerwów i powoduje zaburzone przekazywanie impulsów z mózgu do mięśni.
  • Neurorehabilitacja

    Rehabilitacja

    neurorehabilitacją, neurorehabilitacji, rehabilitacja neurologiczna, rehabilitacji neurologicznej

    Rehabilitacja skierowana do pacjentów z zaburzeniami układu nerwowego najczęściej na skutek udarów lub innych uszkodzeń mózgu lub chorób takich jak stwardnienie rozsiane czy zespół Parkinsona. Ma ona na celu przywrócenie utraconych funkcji organizmu. Jeśli nie jest to możliwe stara się zaadaptować pacjenta do niepełnosprawności i zapobieganie pogłębieniu dysfunkcji oraz powstrzymywanie dobrych wzorców.
  • Niedowład

    Neurologia

    Stan, w którym występuje osłabienie lub upośledzenie działania mięśnia. Niedowład może mieć przyczynę w ośrodkowym układzie nerwowym, obwodowym układzie nerwowym lub w samym mięśniu.
  • Nietrzymanie moczu (inkotynencja)

    Urologia

    Według Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji nietrzymanie moczu (NTM) to „niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny”. W zależności od przyczyny wyróżnia się różne rodzaje NTM: z parcia (odczuwanie parcia nawet przy małej ilości moczu), wysiłkowe (spowodowane osłabieniem mięśni miednicy i wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej), mieszane, z przepełnienia (spowodowane zwężeniem cewki moczowej), odruchowe (spowodowane dysfunkcją układu nerwowego), pozacewkowe (spowodowane nieprawidłowym połączeniem przewodów moczowych, uryna zbiera się w jamie brzusznej), moczenie (każdy mimowolny wyciek moczu), moczenie nocne, ciągłe (stały wyciek moczu) i niesklasyfikowane.

O

  • Obwodowy układ nerwowy

    Neurologia

    Fragment układu nerwowego, który przekazuje impulsy nerwowe z ośrodkowego układu nerwowego do narządów i mięśni oraz w drugą stronę.
  • Optyka

    Chirurgia

    Optyka laparoskopowa to system soczewek i światłowodów umożliwiający poprzez niewielki otwór (z niewielkiego dojścia) obserwować struktury i narządy wewnętrzne człowieka.
  • Orteza

    Ortopedia, Rehabilitacja

    ortez, ortezą, ortezy

    Aparat mający na celu usztywnienie stawów (często zastępuje gips). Istnieją również ortezy aktywne zmniejszające spastyczność- nadmierne napięcie mięśni. Ortezy stosowane są przy urazach takich jak złamania, zerwania więzadeł, zwichnięcia, często jako unieruchomienie po zabiegach chirurgicznych oraz w chorobach- np. zespole cieśni nadgarstka, po udarach.
  • Ortopedia funkcjonalna

    Ortopedia

    Ortopedia ukierunkowana na przywrócenie czynności potrzebnych pacjentowi do normalnego funkcjonowania takich jak siedzenie, samodzielne jedzenie, oraz indywidualnie czynności związanych z pracą (np. przywrócenie odpowiedniej sprawności palców osobie pracującej przy komputerze).
  • Ortopedia kardiologiczna

    Ortopedia

    Ortopedia mająca na celu zapobieganie chorobom serca oraz poprawę jakości zycia pacjentów poprzez leczenie i ograniczenie postępu choroby.
  • Osteopatia

    Rehabilitacja

    osteopata, osteopatią, osteopatii, osteopatycznej

    Metoda leczenia polegająca na całościowym spojrzeniu na organizm ludzki, oparta o założenie zależności ciała, psychiki i umysłu zarówno w zdrowiu jak i w chorobie.

P

  • Panel przyłóżkowy

    Panele i systemy komunikacji

    To wyrób medyczny, który łączy media dostarczone z różnych źródeł, niezbędne zarówno dla pacjenta jak i dla personelu szpitalnego. Mogą być wyposażone w gniazda elektryczne, systemy przyzywowe, oświetlenie i punkty poboru gazów medycznych.
  • Parafinoterapia

    Rehabilitacja

    parafinoterapią, parafinoterapii, terapia parafiną, terapii parafiną

    Jedna z metod fizykoterapii. Polega na poddaniu ciała pacjenta działaniu gorącej parafiny, która głęboko ogrzewa tkanki. Jednocześnie zmniejszając objętość wywiera na nie nacisk. Parafinoterapia powoduje działanie przeciwbólowe, rozluźniające oraz rozszerza naczynia krwionośne co przyczynia się do usuwania z organizmu toksyn.
  • Parestezja

    Neurologia

    Czucie opaczne. Parestezja objawia się nieprzyjemnymi wrażeniami takimi jak mrowienie, drętwienie, zmiany temperatury skóry. Spowodowana jest najczęściej uszkodzeniami nerwów obwodowych ale może tez być wynikiem nieprawidłowego działania centralnego układu nerwowego.
  • Pionizacja pacjenta

    Rehabilitacja

    pionizacja, pionizacji, pionizacji pacjenta

    Element rehabilitacji polegający na ustawianiu pacjentów leżących w pozycji pionowej- na specjalnych pionizatorach. Jest to bardzo istotne ze względu na to, że wiele narządów i układów jest przystosowanych do pozycji stojącej (pionowej) i ciągłe leżenie może powodować w nich różnego rodzaju degeneracje.
  • Prądy diadynamiczne

    Rehabilitacja

    prąd diadynamiczny, prądem diadynamicznym

    Zmienne prądy o małej częstotliwości powstałe na skutek prostowania prądu sinusoidalnego. Prądy te mają dzianie przeciwbólowe oraz poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek.
  • Prądy interferencyjne

    Rehabilitacja

    Stosowane są w terapii do pobudzenia mięśni do skurczu, rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększania metabolizmu w tkankach. Główną zaletą prądów interferencyjnych jest to, że wnikają głęboko w tkanki.
  • Prądy TENS

    Rehabilitacja

    prąd TENS, prądem TENS, TENS

    Terapia przezskórnej stymulacji elektrycznej nerwów. Stosuje się je jako terapię przeciwbólową. Krótkotrwałe impulsy elektryczne są przenoszone na ciało za pomocą elektrod naskórnych.
  • Profilometria

    Urologia

    To badanie polegające na mierzeniu ciśnienia wewnątrzpęcherzowego i cewki moczowej za pomocą rozcieńczonego roztworu soli fizjologicznej oraz cewników. Badanie rozpoczyna się wprowadzeniem przez cewnik roztworu. Następnie po usunięciu pierwszego cewnika, wprowadzany jest kolejny, zaopatrzony w dwa czujniki służące do pomiaru ciśnienia w cewce moczowej i w pęcherzu. Po pomiarze, jeden czujników wysuwa się w celu dokonania pomiaru ciśnienia na całej długości cewki moczowej. Podczas badania, pacjent musi być w pozycji nieruchomej.
  • Proktologia

    Chirurgia

    Dział chirurgii specjalizujący się w chorobach jelita grubego i odbytnicy.
  • Promieniowanie IR

    Rehabilitacja

    IR, promieniowanie podczerwone, promieniowaniem IR

    Promieniowanie podczerwone (Infra Red). Promieniowanie o długości fali od 780nm do 1mm. Promieniowanie to jest możliwe do detekcji i wykorzystywane jest do wielu metod pomiarowych np. do pulskoksymetrii.
  • Propriocepcja

    Rehabilitacja

    propriocepcją, propriocepcji

    Czucie głębokie. Zmysł dostarczający człowiekowi informację o położeniu jego ciała- np. kończyn. Jest on odpowiedzialny za to, że nawet z zamkniętymi oczyma wiemy w jaki sposób ułożone jest nasze ciało i gdzie znajdują się kończyny.
  • Pulsoksymetr

    Rehabilitacja

    Urządzenie do badania nasycenia krwi gazami (głównie tlenem). Badanie to jest nieinwazyjne i pozwala na ciągłe badanie saturacji podczas operacji chirurgicznych oraz w salach intensywnej opieki medycznej. Jest to bardzo istotne, gdyż pozwala ocenić czy organizm otrzymuje odpowiednią ilość tlenu.

R

  • Reedukacja chodu

    Rehabilitacja

    Powtórna nauka chodu osób, które tę umiejętność utraciły na skutek różnego rodzaju zaburzeń- udarów mózgu, oraz urazów np. na skutek wypadków komunikacyjnych itp.
  • Rehabilitacja funkcjonalna

    Rehabilitacja

    Rehabilitacja ukierunkowana na przywrócenie czynności potrzebnych pacjentowi do normalnego funkcjonowania takich jak siedzenie, samodzielne jedzenie, oraz indywidualnie czynności związanych z pracą (np. przywrócenie odpowiedniej sprawności palców osobie pracującej przy komputerze).
  • Rehabilitacja kardiologiczna

    Rehabilitacja

    Rehabilitacja mająca na celu zapobieganie chorobom serca oraz poprawę jakości życia pacjentów poprzez leczenie i ograniczenie postępu choroby.
  • Resekcja

    Urologia

    Operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu chorego narządu lub jego części.
  • Resektoskopia

    Ginekologia

    Zabieg operacyjny laparoskopowy polegający na usunięciu niepożądanych zmian takich jak komórki nowotworowe czy polipy.
  • Rotor rehabilitacyjny

    Ortopedia, Rehabilitacja

    Urządzenie rehabilitacyjne umożliwiające wykonywanie okrężnych ruchów (podobnie jak w rowerze).
  • Ruch bierny

    Ortopedia, Rehabilitacja

    Ruch nie wykonywany przez osobę, która jest jemu poddawana, jest wynikiem działania siły zewnętrznej.
  • Ruch czynny

    Ortopedia, Rehabilitacja

    Ruch wywołany przez wewnętrzną siłę mięśniową.

S

  • Sauna

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Pomieszczenie popularnie wykorzystywane jako forma relaksu lub terapii. Sauna charakteryzuje się wysoką temperaturą oraz wysoką lub niską wilgotnością- w zależności od rodzaju. Przebywanie w saunie poprawia krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle zimną kąpiel.
  • Shaver ortopedyczny

    Ortopedia

    Narzędzie ortopedyczne służące do przeprowadzania zabiegów operacyjnych.
  • Skolioza

    Ortopedia

    Trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Popularnie nazywane jest bocznym skrzywieniem, gdyż w tej płaszczyźnie jest najbardziej widoczne. W większości przypadków przyczyna powstania skoliozy nie jest znana.
  • Skręcenie stawu skokowego

    Ortopedia

    Inaczej dystorsja. Dochodzi do niego po wykonaniu niefizjologicznego ruchu (np. przekroczenie zakresu ruchu). Może spowodować uszkodzenie torebki stawowej, ścięgien i innych struktur znajdujących się w stawie. Skręcenie stawu skokowego jest popularnie nazywane skręceniem kostki.
  • Skupiona fala uderzeniowa

    Ortopedia

    Fala uderzeniowa skoncentrowana w określonym punkcie. Stosowana jest do terapii, która często stanowi alternatywę do chirurgii. Inaczej nazywana zogniskowaną falą uderzeniową.
  • Spastyczność

    Rehabilitacja

    Powstawanie oporu podczas wywoływania biernego ruchu (rozciągania) mięśnia.
  • Staw biodrowy

    Ortopedia

    Staw kulisty, trójpłaszczyznowy. W skład stawu biodrowego wchodzi kość biodrowa i kość miedniczna. Głowa kości biodrowej wchodzi w panewkę stawu biodrowego. Jest to najbardziej obciążony staw w ciele ludzkim, dlatego najczęściej ulega zniszczeniu.
  • Staw kolanowy

    Ortopedia

    Bardzo skomplikowany i największy staw człowieka, utworzony przez kość piszczelową i kość udową. W skład stawu wchodzi również rzepka oraz łąkotki stawowe. Stabilizację zapewnia układ więzadłowy. Staw znajduje się w torebce stawowej, która zapewnia odpowiednie jego "smarowanie". W stawie tym można wykonać ruch zgięcia, oraz ruch nawracania i odwracania - tylko przy zgiętym stawie.
  • Staw ramienny

    Ortopedia

    Staw kulisty o największej ruchomości w ciele człowieka. Powierzchnie stawowe tworzą głowa kości ramiennej oraz wydrążenie stawowe oraz obrąbek łopatki. Staw ten stabilizowany jest przez więzadła. Ze względu na małą stabilizację kostną staw ramienny jest bardzo podatny na urazy.
  • Staw skokowy

    Ortopedia

    Dzieli się na staw skokowy górny i staw skokowy dolny. Staw skokowy górny- staw skokowo goleniowy jest stawem zawiasowym złożonym (w jego skład wchodzą więcej niż 2 kości). Dzięki niemu możliwe jest zgięcie stopy. Staw skokowy dolny- staw skokowo-piętowo-łódkowy to staw jednoosiowy, złożony. Dzięki niemu możemy wykonywać ruchy odwracania i nawracania stopy.
  • Staw łokciowy

    Ortopedia

    Dzieli się na 3 części- ramienno-promieniową, ramienno- łokciową, promieniowo- łokciową. Jest to staw zawiasowo-obrotowy, dwuosiowy. Staw otoczony jest torebką stawową.
  • Stymulacja aferentna

    Rehabilitacja

    Stymulacja neuronów aferentnych- prowadzących bodźce czuciowe do ośrodkowego układu nerwowego OUN (w odróżnieniu od neuronów eferentnych prowadzących z OUN do neuronów motorycznych- związanych z ruchem).
  • Stymulacja magnetyczna TMS

    Neurologia

    Inaczej - przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Polega na indukowaniu słabego napięcia elektrycznego poprzez zmienne pole magnetyczne. Powoduje to aktywność mózgu, która umożliwia na jego badanie.
  • Suchy masaż wodny

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Masaż polegający na kierowaniu wody pod ciśnieniem na elastyczne tworzywo na którym leży pacjent.
  • Supinacja

    Rehabilitacja

    Odwracanie- ruch obrotowy kończyny "na zewnątrz". Np. obrót prawego ramienia zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • System przyzywowy

    Panele i systemy komunikacji

    To system, który polega na wywołaniu sygnału za pomocą przycisku w celu wezwania pomocy przez pacjenta. System przyzywowy usprawnia pracę oddziału i zapewnia bezpieczeństwo pacjenta, który szybko kontaktuje się z personelem medycznym. Zgodnie z normą DIN 57834 / VDE 0834, przycisk musi mieć kolor czerwony, posiadać lampkę, która zaświeci się po wezwaniu pomocy i znajdować się w zasięgu pacjenta.
  • Systemy Redcord

    Rehabilitacja

    Systemy wykorzystywane do ćwiczeń w odciążeniu. Polega to na podwieszaniu całego pacjenta lub poszczególnych partii jego ciała a następnie wykonywanie przez niego ćwiczeń. Ćwiczenia te nie wymagają pokonywania siły grawitacji.
  • Szyna CPM

    Ortopedia, Rehabilitacja

    Szyna umożliwiająca bierną rehabilitację- mobilizację stawów np. po zabiegach operacyjnych. Szyny pozwalają na szybkie rozpoczęcie rehabilitacji poprzez odtwarzanie naturalnych ruchów w stawie bez powodowania w nim nadmiernych obciążeń.

Ś

  • Światłolecznictwo

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Inaczej fototerapia- leczenie światłem. Do leczenia wykorzystuje się światło o różnej długości zarówno naturalne jak i sztuczne - od podczerwonego poprzez widzialne do ultrafioletu. Światło podczerwone emitowane jest za pomocą lamp Sollux i wykorzystywane jest w fizykoterapii w celu ogrzewania tkanek. Światło widzialne (w różnym spektrum) wykorzystuje się w dermatologii, w celu leczenia depresji oraz do zmniejszania poziomu bilirubiny (powodu żółtaczki) u niemowląt. Światło UV stosuje się głównie do fotochemioterapii.

T

  • Tablica optometryczna

    Rehabilitacja

    Tablica wykorzystywana do badania wzroku. Na tablicy znajdują się litery (bądź obrazki- w wersji dla dzieci) stopniowo zmniejszające rozmiar. Na podstawie tego, jaki najmniejszy rozmiar liter pacjent jest w stanie odczytać, optyk bądź okulista określa wadę wzroku.
  • Terapia antycellulitowa

    Kardiologia

    Terapia mająca na celu usunięcie cellulitu. Cellulit jest to nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej pod skórą.
  • Terapia falą uderzeniową

    Rehabilitacja

    Terapia polegająca na przyłożeniu do miejsca zabiegu głowicy, wysyłającej impulsowe fale akustyczne o bardzo wysokiej energii. Wykorzystuje się ją m.in. w stanach zapalnych stawów, nadwyrężeniu mięśni oraz różnego rodzaju bólach stawowych.
  • Terapia HILT

    Rehabilitacja

    Terapia laserem wysokoenergetycznym. Stosuje się ją do wywołania efektu przeciwzapalnego, przeciwobrzękowego, przeciwbólowego oraz regenerującego. Działanie terapeutyczne osiąga się dzięki efektowi fotochemicznemu, fototermicznemu i fotomechanicznemu.
  • Terapia manualna

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Forma diagnozy i leczenia. Polega ona na dokładnym określeniu dolegliwości- ustawienia, bolesności i zakresu ruchów w stawach. Terapia polega na odblokowaniu nieprawidłowo działających struktur i przywróceniu stawom odpowiedniej biomechaniki przez fizjoterapeutę.
  • Terapia MLS

    Rehabilitacja

    Terapia laserem wysokoenergetycznym. Polega na generacji emisji ciągłej i impulsowej w tym samym momencie. Działanie terapii MLS jest przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Pulsacyjna fala 905 nm odpowiada w głównej mierze za szybkie uśmierzenie bólu, podczas gdy ciągła fala 808 nm przeciwdziała stanowi zapalnemu i zmniejsza opuchliznę. Dzięki zastosowaniu dużego pola aplikacji, który wynosi 19,6 cm2 dla aplikatora skanującego oraz 3,14 cm2 dla aplikatora ręcznego.
  • Terapia nietrzymania moczu

    Urologia

    Wyróżnia się leczenie zachowawcze i chirurgiczne. Leczenie zachowawcze obejmuje: fizykoterapię (m. in. Elektrostymulacja oraz zabiegi wykorzystujące pola magnetyczne), farmakoterapię (leki hormonalne, antycholinergiczne, leki usuwające przyczynę nietrzymania moczu np. W przypadku zapalenia pęcherza) oraz ćwiczenia (w przypadku kobiet ćwiczenia mięśni Kegla). Leczenie chirurgiczne obejmuje: plastykę pochwy, cewki moczowej lub krocza, częściową lub całkowitą resekcję gruczołu krokowego.
  • Terapia skojarzona

    Rehabilitacja

    Terapia wykorzystująca więcej niż jeden rodzaj zabiegu do osiągnięcia efektu terapeutycznego. Skojarzenie takie to połączenie działania fali ultradźwiękowej i impulsowego bodźca elektroterapeutycznego. Terapia ta stosowana jest głównie w celu zmniejszania bólu.
  • Terapia uciskowa

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Terapia polegająca na wywieraniu nacisku w celu osiągnięcia efektu leczniczego. Nacisk zewnętrzny wywierany jest za pomocą przystosowanych do tego pończoch, bandaży lub specjalnych urządzeń.
  • Terapia ultradźwiękowa

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Terapia wykorzystująca ultradźwięki- fale dźwiękowe o częstotliwości wyższej niż słyszana przez człowieka. Energia ultradźwięków pochłaniana jest przez poddane jej działaniu tkanki. Powoduje to m.in. wzrost syntezy kolagenu i elastyny, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz inne korzystne efekty.
  • Tor wizyjny

    Ginekologia

    Urządzenie służące do laparoskopii umożliwiające obserwację przez kamerę (na ekranie) postępów operacji lub badania.
  • Trakcja

    Rehabilitacja

    Odciągnięcie od siebie powierzchni stawowych. Używane zwykle w stosunku do kręgosłupa w celu jego odciążenia np. w przebiegu dyskopatii. Trakcja jest wykonywana rękoma fizjoterapeuty lub za pomocą specjalnych urządzeń.
  • Trening funkcjonalny

    Rehabilitacja

    Trening polegający na przywracaniu lub rozwojowi ruchów, które człowiek wykonuje w ramach codziennych czynności. Jest on bardzo korzystny, gdyż pacjent widzi jego przydatność co pomaga mu w mobilizacji i zaangażowaniu w ćwiczenia.
  • Trokar

    Chirurgia, Ginekologia

    Narzędzie do laparoskopii wykonujące kanał. Po wprowadzeniu do ciała z trokaru wysuwa się trzpień nazywany mandrynem. W ten sposób w ciele zostaje kaniula przez którą wprowadza się narzędzia endoskopowe.

U

  • UGUL

    Rehabilitacja

    Kabina do prowadzenia ćwiczeń w odciążeniu. Kabina utworzona jest z krat na których istnieje możliwość zawieszenia linek i podwieszenia całego pacjenta lub partii jego ciała. Takie ćwiczenia nie wymagają od pacjenta pokonywania siły grawitacji, co stanowi dla niego duże uproszczenie. Alternatywą dla kabiny UGUL są systemy Redcord.
  • Ultrasonografia

    Rehabilitacja

    Popularnie nazywana USG. Badanie pozwalające na uzyskanie dwuwymiarowego obrazu struktur wewnątrz ciała człowieka za pomocą fal ultradźwiękowych.
  • Ureterorenoskopia

    Urologia

    (URS) To zabieg endoskopowy polegający na wziernikowaniu moczowodu przez cewkę moczową. Wyróżnia się URS diagnostyczny i leczniczy. URS diagnostyczny pozwala ocenić możliwe zwężenia światła moczowodu lub nowotworów, a także umożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego. URS leczniczy pozwala na leczenie kamicy moczowodowej, zwężenia moczowodu oraz niektórych nowotworów.
  • Uretrotomia

    Urologia

    To zabieg polegający na endoskopowym rozcięciu zwężenia cewki moczowej przeprowadzany w znieczuleniu dożylnym lub regionalnym za pomocą uretrotomu. Uretrotom jest narzędziem endoskopowym, za pomocą którego lokalizuje się miejsce zwężenia oraz rozcina je za pomocą ruchomego ostrza. Po rozcięciu zwężenia wykonuje się cystoskopię (wziernikowanie pęcherza moczowego). Po zabiegu, na czasu paru dni zakładany jest cewnik Foley'a.
  • Urodynamika

    Urologia

    To badanie polegające na kompleksowej ocenie czynności dolnych dróg moczowych (pęcherza moczowego i cewki moczowej) za pomocą specjalnych cewników wprowadzanych przez cewkę moczową do pęcherza i przez odbyt do kiszki stolcowej.
  • Uroflowmetria

    Urologia

    To nieinwazyjne badanie, które polega na ocenie przepływu cewkowego moczu za pomocą uroflowmetru analizującego przepływ moczu przez cewkę moczową w funkcji czasu (tzn. Objętość i szybkość oddawania moczu oraz objętość moczu przepływającą przez cewkę w czasie jednej sekundy).
  • USG

    Ortopedia

    Popularnie nazywana USG. Badanie pozwalające na uzyskanie dwuwymiarowego obrazu struktur wewnątrz ciała człowieka za pomocą fal ultradźwiękowych.

W

  • Wideoanaliza ruchu

    Rehabilitacja

    Systemy służące do oceny rehabilitacji lub do diagnozy schorzeń układu ruchu człowieka. Polegają na analizie monitorowanych ruchów i porównywanie ich z ruchami fizjologicznymi- poprawnymi.

Z

  • Zapalenie ścięgna

    Ortopedia

    Stan, w którym dochodzi do zapalenia ścięgna lub jego okolicy. Powoduje on silny ból. Bardzo często ma charakter przewlekły i nawracający. Podczas zapalenia ścięgno należy unieruchomić.
  • Zespół cieśni nadgarstka

    Ortopedia

    Zespół chorobowy polegający na ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku stanu zapalnego w obrębie nadgarstka. Może powodować upośledzenie niektórych funkcji ręki.
  • Zimnolecznictwo (krioterapia)

    Kardiologia, Rehabilitacja

    Terapia z zastosowaniem temperatury poniżej 0°C- krioterapia. Krioterapia miejscowa polega na działaniu na miejsce zmienione chorobowo. Stosuje się ją do likwidowania zmian skórnych, zmian na błonach śluzowych itp. Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała działaniu niskiej temperatury (-160÷-100°C) przez maksymalnie 3 min.

Zaktualizowano: 03-08-2023, 18:16