Jaki aparat EKG wybrać?

„Przez dziurkę od klucza”, czyli ginekologia minimalnie inwazyjna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu
20.04.2018
Obrzęk żylny czy limfatyczny
Obrzęk żylny czy limfatyczny? Drenaż limfatyczny w terapii obrzęków
10.12.2018
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Jaki aparat EKG wybrać?

Aparat EKG (inaczej elektrokardiograf) to podstawowe narzędzie diagnostyczne w kardiologii, ponieważ bada pracę serca, a dokładnie – rejestruje prądy czynnościowe. Skurcz każdego mięśnia wiąże się z wytwarzaniem prądu elektrycznego, a impulsy elektryczne w mięśniu sercowym powstają samoistnie i z określoną częstotliwością.

Elektrokardiograf rejestruje zmiany potencjału elektrycznego zachodzące na powierzchni ciała (pod wpływem prądu elektrycznego wytwarzanego i rozchodzącego się w sercu). Sygnały te są odbierane dzięki specjalnym elektrodom mocowanym na ciele. Wzmocniony sygnał jest następnie zapisywany (w postaci krzywej EKG) i drukowany na specjalnym papierze. Najważniejszą zaletą badania EKG jest szybkie wykrywanie i rozpoznawanie groźnych chorób, m.in. niedokrwienia mięśnia serca i cech zawału albo pozostającej po nim blizny. Badanie określa ścianę oraz wielkość obszaru, którą objęła martwica bądź niedokrwienie.

Przed zakupem

Wybór zależy od tego, w jaki sposób będzie eksploatowany aparat EKG. Lekarzom, którzy świadczą usługi głównie w przychodni albo swoim gabinecie, rekomendujemy zakup stacjonarnego elektrokardiografu. Specjalistom dokonującym częstych wizyt domowych polecamy modele kompaktowe, które łatwiej przetransportować. To również świetne rozwiązanie dla osób prywatnych – urządzenia nie tylko zajmują niewiele miejsca, ale i można je zabrać ze sobą np. na urlop lub w podróż służbową. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które muszą być pod stałą opieką lekarską i powinny monitorować swój stan zdrowia.

Niezwykle istotne są parametry urządzenia, w tym ilość kanałów. Optymalnym wyborem są aparaty 12-kanałowe, ponieważ zapis badania jest przedstawiony w czytelny i przejrzysty sposób, dzięki czemu analiza oraz interpretacja wyniku jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku np. aparatów 3-kanałowych. Warto zwrócić uwagę również na sam format zapisu. Wydruk na papierze oferują wszystkie dostępne na rynku aparaty. Jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem jest komunikacja USB, która umożliwia szybkie i łatwe przeniesienie badania zapisanego w pamięci urządzenia do pamięci zewnętrznej typu pendrive.

Jeśli z urządzenia EKG będzie korzystać więcej osób, istotnym kryterium wyboru powinna być ilość badań w pamięci – 50 w zupełności wystarczy, ale warto wiedzieć, że wiele firm posiada wbudowaną pamięć, która pozwala na zapis nawet ponad 1000 badań. Na rynku dostępne są również elektrokardiografy z możliwością rozbudowy pamięci. Dużym udogodnieniem jest dotykowy kolorowy wyświetlacz, który umożliwia przedstawienie wyników w przejrzysty i czytelny sposób. Dla użytkowników modeli przenośnych jedną z ważniejszych kwestii będą opcje zasilania oraz krótki czas ładowania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zasilanie sieciowe oraz akumulatorowe. Znacznym ułatwieniem dla użytkownika jest również funkcja kontroli kontaktu elektrod z ciałem pacjenta oraz ochrona przed defibrylacją. Ostatnia opcja umożliwia reanimację pacjenta bez konieczności odpinania odprowadzeń, co pozwala na natychmiastową reakcję. Przeglądając oferty różnych firm, często można się spotkać z terminem ‘interpretacja Glasgow’. To coraz bardziej popularna interpretacja wyników, którą rekomenduje wielu specjalistów na całym świecie. Niektóre aparaty posiadają automatyczną analizę Glasgow, która umożliwia m.in. wykrywanie zawału mięśnia sercowego lub ostrego stanu ST.

Używany czy nowy?

Nie warto inwestować w używany sprzęt – nawet kilkuletnie aparaty zazwyczaj nie posiadają praktycznych funkcji, które opisaliśmy w poprzednich akapitach. Dlatego lepiej wydać kilkadziesiąt złotych więcej, aby zyskać gwarancję wysokiej jakości produktu i prawidłowych pomiarów. Ryzykowne jest też kupowanie sprzętu, który był używany w przychodniach czy gabinetach, ponieważ są one często eksploatowane i niektóre funkcje mogą nie działać poprawnie. Zdecydowanie rekomendujemy wybór nowego elektrokardiografu, z kilkuletnią gwarancją. Na niektóre modele producenci dają nawet 5 lat gwarancji.

Gdzie kupić?

Wyjaśniliśmy już, że lepszym rozwiązaniem jest kupno nowego aparatu EKG. Pozostaje wybór miejsca zakupu. Pod uwagę warto wziąć sklepy stacjonarne, internetowe oraz platformy sprzedażowe typu allegro. Pierwsza opcja ma jedną przewagę nad pozostałymi – można fizyczne obejrzeć sprzęt, sprawdzić działanie jego funkcji i przetestować. Jednak cena zazwyczaj jest wyższa niż w przypadku asortymentu dostępnego w sklepach internetowych.

Kolejną opcją jest zakup bezpośrednio u producenta lub jego oficjalnego dystrybutora . Przedstawiciel handlowy lub doradca przed zakupem udzieli fachowej porady – warto wziąć pod uwagę ich wskazówki.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 29-11-2018, 13:57