Maski ochronne

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
04.05.2020
Czy Hilterapia® hamuje rozwój lekoopornych bakterii?
13.05.2020
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

maski ochronne

Symbole na maskach ochronnych

Maseczki z filtrem są oznaczone symbolami w zależności od stopnia ochrony i użytku. Rozumiejąc ten zapis, będzie nam łatwiej dokonywać wyboru przy zakupie.

  • FFP1, FFP2 lub FFP3 – klasa ochrony maseczki, certyfikaty europejskie
    • FF – symbol części twarzowej maski
    • P1, P2 i P3 – stopień ochrony filtra
      • P1 – poziom filtracji min. 80%
      • P2 – poziom filtracji min. 94%
      • P3 – poziom filtracji min. 99%.
  • N95, N99, lub N100 – klasa ochrony maseczki, certyfikaty amerykańskie
    • N95 – poziom filtracji min. 95%
    • N99 – poziom filtracji min. 99%
    • N100 – poziom filtracji min. 99,97%.
  • NR – jednorazowy użytek
  • R – wielorazowy użytek
  • D – półmaska z tym oznaczaniem może być używana w zapylonym pomieszczeniu (taka maseczka przeszła pozytywnie badania na zatkanie pyłem dolomitowym)
  • Certyfikat CE – produkt spełnia wszystkie wymagania dyrektywy tzw. Nowego Podejścia Unii Europejskiej.

Jak długo można używać masek ochronnych?

Maseczki przeciwpyłowe i antysmogowe mogą być używane jako antywirusowe. WHO zaleca używanie masek przeciwwirusowych z co najmniej 95% ochroną.

Półmaski mogą być używane przez jedną zmianę roboczą, czyli 8 godzin. Przez ten czas spełnia swoje właściwości ochronne. Maseczki FFP1, FFP2, FFP3 są przeznaczone do pracy w zapyleniu. W przypadku kiedy używamy tych masek jako zabezpieczenie przed wirusami i nie pracujemy w pyle, sprawa wygląda inaczej. Badania wykazały, że maseczki wykazują się skutecznością przez 10 dni, natomiast 11 dnia maski FFP3 straciły swoje właściwości zaledwie o 1,4%.

Maseczki jednorazowe można używać wielokrotnie pod warunkiem, że łącznie nie przekroczymy 8 godzin. Możemy ich używać np. 8 razy po 1 godzinie – co da łącznie 8 godzin.


Dezynfekcja i czyszczenie używanych masek

Czy wiesz, że możesz samodzielnie czyścić i dezynfekować maseczki?

Najskuteczniejszą metodą czyszczenia maseczek bawełnianych jest ich pranie (minimum 60℃, ok. 45 minut). Po praniu, gdy maseczki wyschną, warto również je wyprasować, a następnie zdezynfekować środkami antybakteryjnymi o wysokiej zawartości alkoholu.

Bardzo prosta jest również dezynfekcja masek z filtrem FFP1, FFP2, FFP3. Wystarczy, że odłożysz maskę w bezpieczne miejsce na 72 godziny. Badania naukowe udowodniły, że koronawirus utrzymuje się na tego rodzaju powierzchniach maksymalnie 3 dni.


Koronawirus maseczki ochronne

Czy lampa do paznokci sterylizuje maseczki?

Lampa do manicure hybrydowego nie sterylizuje maseczek.

Taka lampa wytwarza jedynie słabe promieniowanie UV-A, które nie ma właściwości bakteriobójczych. Jedynie lampy UV-C skutecznie walczą z wirusami, bakteriami, grzybami, pleśnią oraz wszelkimi innymi drobnoustrojami. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza i powierzchni.

Systemy dezynfekcji z promieniowaniem UV-C świetnie sprawdzą się w szpitalach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, salonach kosmetycznych i fryzjerskich, a także w sklepach oraz budynkach użyteczności publicznej.


Działania przeciwwirusowe

Oprócz noszenia maseczek ochronnych ważne jest także zachowanie innych środków ostrożności.

  • Często myj ręce – jeśli masz możliwość, stosuj płyn do dezynfekcji skóry. W naszej ofercie znajdują się także płyny do dezynfekcji powierzchni. Można nim odkazić klamki, podłogę, meble, krzesła itd.
  • Uważaj na oczy – przez błonę śluzową wirus dociera do organizmu. Zabezpieczenie oczu może zapewnić przyłbica. To rozwiązanie polecane również dla osób, które źle znoszą maseczki lub chcą sobie zapewnić dodatkowe zabezpieczenie.

Wszystkie nasze produkty znajdują się w specjalnej zakładce: kliknij tutaj, aby je zobaczyć.

Testy serologiczne na COVID-19

Testy serologiczne przeprowadzane są pod kątem obecności przeciwciał, które wytwarzają się po kontakcie organizmu z wirusem (jako reakcja obronna). Dzięki temu mogą informować o tym, czy pacjent przebył zakażenie koronawirusem w przeszłości (przeciwciała IgG) lub czy obecnie jego organizm nie wytwarza nowych przeciwciał, co może wskazywać na to, że jest obecnie chory (przeciwciała IgM lub IgA).

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 18-08-2023, 15:30