Rehabilitacja dzieci z MPDZ (Mózgowe porażenie dziecięce) – dzień z życia fizjoterapeuty

grupa lekarzy podczas badania endoskopowego
Kurs akademii endoskopowej kręgosłupa w Warsaw Lab
17.09.2021
Laureaci Ambasador Polskiej Gospodarki 2021
Meden-Inmed – Ambasador Polskiej Gospodarki
04.10.2021
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

zespół obsługujący Lokomat - Zagórze

O swojej pracy opowiada Paweł Gąbka, instruktor szkoleń z pracy na automacie Lokomat.

Czym zajmujesz się na co dzień?

Na co dzień pracuję w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Kieruję dziewięcioosobowym zespołem fizjoterapeutów, przeszkolonym przez instruktora z firmy Hocoma, producenta Lokomatu, w skład którego wchodzą: Barbara Giel, Justyna Suchecka, Agnieszka Wasil, Maciej Kwietniewski, Marcin Nowakowski, Anna Różycka, Bohdan Kostenko, Dominik Fijołek.

Co to za szkolenia?

Pierwsze szkolenie do pracy na Lokomacie odbyło się w maju 2019 roku. Następne – Advanced odbyło się pod koniec roku 2019. W listopadzie roku 2020 ukończyłem kurs, dzięki któremu mogę prowadzić samodzielne certyfikowane szkolenia dla osób zakupujących Lokomat oraz chcących zwiększyć swoje kompetencje z zakresu jego obsługi (jako jedyny instruktor w Polsce).

Na czym polega wasza praca?

Dzień pracy zaczynamy z samego rana, gdyż pierwsi rekonwalescenci przyjmowani są o godzinie 7:00, ostatni kończą zajęcia o 19:30. Naszymi pacjentami są głównie dzieci, u których wykryto mózgowe porażenie dziecięce, objęte programem dofinansowania zorganizowanym przez Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Mówisz o programie “Wykorzystanie nowoczesnych technologii diagnostycznych i zrobotyzowanych systemów rehabilitacji w terapii dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu”.

Tak, dokładnie. Firma Meden-Inmed podjęła się realizacji tego ambitnego i wymagającego projektu, którego celem jest praca z dziećmi w wieku od 4 do 18 roku życia, u których rozpoznano mózgowe porażenie dziecięce.

Czy możesz powiedzieć coś więcej o tym projekcie?

Projekt rozpoczął się 01.01.2018, natomiast Meden-Inmed dołączył do jego realizacji w maju 2019 roku. Będzie on trwać do końca roku 2022. Firma Meden-Inmed podjęła się jego realizacji, dostarczając urządzenia typu Lokomat. Założeniem projektu jest zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez umożliwienie rehabilitacji i wdrożenie nowoczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń funkcji chodu u dzieci i młodzieży z MPDZ (Mózgowe Porażenie Dziecięce) zamieszkałych w woj. Mazowieckim. Co najważniejsze, dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego program dla pacjentów jest całkowicie darmowy, jeśli spełnia się odpowiednie wymogi. Podstawowe z nich to:

  • Wiek: 4-18 lat,
  • rozpoznanie: mózgowe porażenie dziecięce,
  • GMFCS (System klasyfikacji funkcji motoryki dużej) I – IV,
  • brak przeciwwskazań do treningów,
  • zdjęcie rentgenowskie stawów biodrowych wykonane max 12 m-cy przed rozpoczęciem treningów,
  • zamieszkanie na terenie województwa Mazowieckiego.

Więcej o projekcie dowiesz się tutaj.

Paweł Gąbka - fizjoterapeuta i pacjentka Lokomatu

Narzędziem pracy, którego używamy do usprawniania naszych pacjentów jest Lokomat, czyli robot do reedukacji chodu. Przy schorzeniu, jakim jest mózgowe porażenie dziecięce, praca z tym robotem jest nieoceniona. Każdy z rekonwalescentów, biorący udział w programie z robotem Lokomat, uczestniczy w 4 turnusach w ciągu roku, liczących 15 sesji treningowych, 45 minut każda. Efekty pracy widoczne są czasem już po dwóch lub trzech pierwszych sesjach. W naszym szpitalu mamy do dyspozycji 5 urządzeń tego typu pracujących od rana do wieczora.

Co się dzieje, jeśli pacjent spełnia wszystkie powyższe wymogi?

Przed rozpoczęciem każdego nowego turnusu lokomatowego wykonywana jest analiza chodu oraz testy korytarzowe. Po serii 15 treningów na lokomacie powtarzana jest analiza chodu oraz testy aby sprawdzić, jak każdy cykl ćwiczeń wpłynął na poprawę jakości chodu pacjentów.

Twój zespół ma pełne ręce pracy. Jak sobie radzicie z kolejką chętnych do rehabilitacji?

Tak, chętnych jest dużo, pracujemy jednak na pełnych obrotach, więc każdy zakwalifikowany do terapii zostanie kompleksowo i profesjonalnie obsłużony. Nasza działalność się rozwija, gdyż terapia przynosi realne efekty! Aktualnie staramy się rozszerzyć działalność na inne województwa, w związku z tym wszystkich zainteresowanych terapią lub współpracą w zakresie rehabilitacji zapraszam do kontaktu.

Wspomniałeś o tym, że projekt będzie trwał do końca 2022 roku. Co dalej?

Obecnie termin zakończenia projektu wskazany jest na grudzień 2022, lecz istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostanie on kontynuowany przez MCN w Zagórzu we współpracy z firmą Meden-Inmed.

Czy Twoje obowiązki jako specjalisty od robota Lokomat ograniczają się do zabiegów z pacjentami?

Oprócz tego, że na co dzień pracuję z pacjentami oraz koordynuję zespół fizjoterapeutów w Zagórzu, prowadzę również szkolenia z Lokomatu dla nowych klientów. Dzięki Meden-Inmed miałem możliwość ukończenia szkolenia instruktora Lokomatu. Dla zainteresowanych mam w ofercie dwa rodzaje szkoleń:

  • Basic – dla klientów, którzy instalują u siebie w placówkach urządzenie;
  • Advanced – dla klientów posiadających już Lokomat i chętnych na szkolenie rozwijające.

To bardzo dużo pracy. Pozostaje życzyć powodzenia Tobie, jak i całemu Twojemu zespołowi w dalszej pracy i rozwijaniu możliwości rehabilitacyjnych w Polsce związanych ze zrobotyzowaną reedukacją chodu. Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas.

Również dziękuję.


Wszystkich zainteresowanych koncepcją robotyki w nowoczesnej rehabilitacji zapraszamy tutaj, a by dowiedzieć się więcej prosimy o bezpośredni kontakt mailowy z Pawłem.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 07-08-2023, 13:15