Terapia obrzęków limfatycznych za pomocą kompresji dynamicznej.

Współpraca z największymi szansą na rozwój biznesu
07.11.2016
Cystoskopia – prosta i skuteczna diagnostyka
25.05.2017
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Zmniejszony obrzękkompleksowe podejściepoprawa jakości życia

Obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku naruszenia struktury naczyń limfatycznych. Opuchnięcie będące wynikiem upośledzenia krążenia w układzie limfatycznym może doprowadzić do deformacji, niepełnosprawności, zakażeń oraz innych powikłań. Skuteczne leczenie może ograniczyć objawy oraz zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Układ limfatyczny

Układ limfatyczny stanowi istotną część układu krążenia. Jest on odpowiedzialny za pobieranie oraz transport płynów śródmiąższowych. Cienkie limfatyczne naczynia włosowate przejmują płyny wyciekające z naczyń włosowatych żylnych, by przetransportować je poprzez większe naczynia, z powrotem do krwiobiegu.

Terapia obrzęków limfatycznych – obrzęk limfatyczny

W przypadku, gdy naczynie limfatyczne jest przecięte, zablokowane lub z innego powodu nie funkcjonuje prawidłowo, pod skórą zaczyna gromadzić się limfa. Powstałe w wyniku zastoju chłonki zapalenie oraz zmiany tkanek, takie jak odkładanie się tłuszczu oraz zwłóknienia, zmniejszają funkcjonalność sąsiadujących naczyń limfatycznych. W przypadku niepodjęcia lub zaniechania leczenia opuchlizna postępuje, doprowadzając do znacznego zwiększenia rozmiaru i wagi kończyny. Ponadto pacjenci cierpiący na obrzęki limfatyczne są bardziej podatni na groźne infekcje, takie jak zapalenie tkanki łącznej.

Przyczyny

Pierwotny obrzęk limfatyczny występuje bardzo rzadko i jest spowodowany przez źle wykształcone lub brakujące naczynia limfatyczne. Wtórny obrzęk limfatyczny występuje o wiele częściej i jest wywoływany przez określone choroby lub uszkodzenia naczyń oraz węzłów limfatycznych, takie jak:

  • zabieg usunięcia nowotworu, napromieniowanie, założenie blokady nowotworu
  • chroniczna niewydolność żył
  • infekcje (np. filarioza limfatyczna)
  • obrzęk limfatyczny ramienia po przeprowadzonej mastektomii

Terapia obrzęków limfatycznych – metody leczenia

Odzież uciskowa działa poprzez podniesienie ciśnienia hydrostatycznego w przestrzeni międzytkankowej. Sprzyja to przemieszczaniu się płynów w naczyniach limfatycznych oraz zmniejszeniu jego wycieku z żył (limfotok). Mimo, że elastyczne pończochy uciskowe są bardzo łatwe w obsłudze i utrzymaniu, redukują one opuchliznę jedynie w niewielkim stopniu, a ich noszenie jest dość niewygodne, a skuteczność zazwyczaj niewielka.

Kompleksowa terapia udrażniająca (CDT, complex decongestive therapy) ma miejsce w klinice i obejmuje manualny masaż limfatyczny (MLD, manual lymphatic drainage), bandażowane wielowarstwowe kończyny, pielęgnację skóry i ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki. Najpierw masażem stymuluje się oraz obkurcza naczynia limfatyczne, by następnie zastosować bandażowanie jako formę ucisku zewnętrznego, wspomagającego redukcję obrzęku. Proces ten jest powtarzany kilka razy w tygodniu, stąd CDT należy do najbardziej skutecznych metod redukcji obrzęków limfatycznych, niemniej jednak generuje wysokie koszty, wymaga częstych wizyt w klinice, a także może być niedostępna dla szerszego grona pacjentów.

Kompresja dynamiczna urządzeniami Lympha Press®

Urządzenia Lympha Press® to najbardziej zaawansowane aparaty przeznaczone do przeprowadzania sekwencyjnej kompresji pneumatycznej, łączącej masaż z kompresją kierunkową.

Efektem zastosowania urządzeń Lympha Press® jest znaczna redukcja obrzęków limfatycznych w długim okresie czasu. Urządzenia są łatwe w obsłudze i mogą być używane przez pacjentów w warunkach domowych.

Urządzenia Lympha Press® zostały stworzone w celu leczenia obrzęków limfatycznych

Właściwości urządzeń Lympha Press® sprawiające, iż jest ono najczęściej polecanym kompresorem do leczenia obrzęków limfatycznych na całym świecie:

  • system nakładających się komór przenoszących płyny z końca dystalnego do proksymalnego bez zbędnych przerw
  • krótki cykl maksymalnie zwiększający pobór limfy oraz poprawiający skuteczność leczenia
  • inteligenta technologia sterująca ciśnieniem mankietów, bez względu na ich rozmiar
  • regulacja przerw pozwalająca na całkowite wypompowanie komór pomiędzy cyklami kompresji w celu dodatkowej stymulacji przepływu limfy
  • zaawansowane protokoły zabiegowe, w tym Preterapia™ oparta na zasadach manualnego masażu limfatycznego
  • innowacyjne kurtki obejmujące klatkę piersiową oraz wysokiej jakości mankiety na kończyny. Urządzenia Lympha Press® jako pierwsze współpracują z akcesoriami pozwalającymi na przeprowadzenie zabiegu obejmującego także klatkę piersiową, najpierw z opatentowanymi Lympha Pants® (obejmującymi dolną część brzucha, krocze, biodra, pośladki i nogi), a następnie z mankietem przeznaczonym dla kobiet po operacjach związanych z rakiem piersi Comfysleeve™ 1-75 (dół pachowy, bark, klatka piersiowa, brzuch, ręka)
  • wytrzymałe, wysokiej jakości mankiety na kończyny górne i dolne wraz z wieloma akcesoriami (poszerzacze, buty)

Terapia obrzęków limfatycznych – dowody kliniczne, udokumentowana skuteczność

Lympha Press® jest jedynym systemem dedykowanym kompresji pneumatycznej odznaczającym się udowodnioną skutecznością w zwiększaniu poboru, wchłaniania oraz transportu limfy przez naczynia kończyn dotkniętych obrzękiem. Najnowsze badania, przeprowadzone w University of Texas Health Science Center, zaprezentowały zabiegi w czasie rzeczywistym z zastosowaniem najnowszej technologii obrazowania. Z obserwacji tych wynika, iż nastąpił znaczny wzrost poboru oraz transportu płynów limfatycznych w kończynach dotkniętych obrzękiem.

Systemy terapii kompresją pneumatyczną Lympha Press®

Producent dostarcza najbardziej zaawansowane oraz unikatowe rozwiązania zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy:

  • Lympha Press Optimal® oferuje zaawansowane tryby kompresji obejmujące protokoły Pretherapy™ (wzorowany na drenażu manualnym, masaż rozpoczyna się od obszarów proksymalnych, przygotowując je do przyjęcia większej ilości limfy) oraz Wave™ (fala ciśnienia wędrująca od obszarów dystalnych do proksymalnych, uciskany jest mniejszy obszar niż w trybie sekwencyjnym). Doskonale sprawdza się w terapii obrzęków limfatycznych rozwijających się w kierunku proksymalnym. System posiada możliwość zaprogramowania, zakres ciśnienia od 20 do 90 mmHg.
  • Lympha Press Mini® oferuje kompresję sekwencyjną, wybór czasu leczenia oraz regulację ciśnienia w zakresie od 20 do 80 mmHg. Wytrzymała konstrukcja systemu sprawia, iż doskonale nadaje się do leczenia różnorodnych grup pacjentów, zarówno w szpitalach, jak i warunkach domowych.
  • PCD-51™ to małe, przenośne urządzenie obsługujące wszystkimi cztero- i ośmiokomorowe mankiety na kończyny górne i dolne oferowane przez firmę Mego Afek. Regulacja ciśnienia w zakresie od 20 do 80 mmHg pozwala na dostosowania trybu pracy do rozmaitych sytuacji klinicznych.

Terapia obrzęków limfatycznych z systemem Lympha Press® idealny do zastosowań domowych

W studium pacjentów z obrzękami limfatycznymi powstałymi w następstwie nowotworów, badani wybrali kompresję pneumatyczną przy pomocy systemu Lympha Press® jako najbardziej efektywną spośród dostępnych im metod leczenia domowego2.

Urządzenia Lympha Press® są niezwykle skuteczne w redukcji obrzęków limfatycznych zarówno w kończynach dolnych jak i górnych. Badania wykazały, że ich skuteczność jest porównywalna ze szpitalnym leczeniem metodą MLD i kompresją statyczną3. System Lympha Press® jest także bardzo wydajny, gdy jest stosowany wraz z manualnym masażem limfatycznym oraz kompleksową terapią udrażniającą, doprowadzając do obniżenia intensywności odczuwanego bólu oraz do poprawy ruchomości kończyny górnej4. Badania wykazały też, iż pacjenci korzystający z systemu Lympha Press® w warunkach domowych utrzymali 40% redukcję rozmiaru kończyny w okresie roku po zakończeniu leczenia klinicznego5.

Bibliografia kliniczna:

  1. Movement of lymph during pneumatic compression treatment in lymphedema subjects visualized by near-infrared fluorescence lymphatic imaging. M.B. Aldrich, J.C. Rasmussen, A. Ben Noon, J.R. Morrow, K. Ashforth, B. Crews, C.E. Fife. World Congress of Lymphology, San Francisco CA, September 2015. Abstract.
    To badanie jako pierwsze zobrazowało w czasie rzeczywistym pobór chłonki w kończynach dolnych z obrzękiem limfatycznym, wywołany uciskiem pneumatycznym. Zastosowano urządzenie Lympha Press Optimal® ze spodniami Lympha Pants® i mankietami na kończyny dolne.
  2. Practical lymphedema self-management: An assessment of patient satisfaction and perceived effectiveness of treatment modalities. K. Ashforth, J. Cosentino. (2012) Lymphology, 45 (Suppl), 367-370.
    Badanie satysfakcji z leczenia domowego na 30 pacjentach z obrzękiem limfatycznym powstałym w wyniku operacji na nowotworze i wycięciu węzłów chłonnych. Osoby mające dostęp do wszystkich metod uznały kompresję pneumatyczną za najbardziej efektywną (100%) w porównaniu do innych materiałów uciskowych (72,7%) oraz terapii MLD z uciskiem elastycznym (63,6%). Zastosowano urządzenie Lympha Press Optimal® z różnymi mankietami.
  3. A randomized study comparing manual lymph drainage with sequential pneumatic compression for treatment of arm lymphedema. K. Johansson, E. Lie, C. Ekdahl, J. Lindfelt. Department of Physical Therapy and Department of Surgery, University Hospital, Lund, Sweden., (1998) Lymphology, 31, 56-64.
    Porównanie manualnego masażu limfatycznego (MLD) z pracą urządzenia Lympha Press® w terapii obrzęków limfatycznych kończyny górnej związanych z rakiem piersi u 28 kobiet. Zarówno terapia MLD jak i aparat Lympha Press® doprowadziły do znacznego zmniejszenia średnicy kończyny, ale nie udało się ustalić istotnych różnic pomiędzy obiema technikami.
  4. Severe lymphedema of the arm as a potential cause of shoulder trauma. R. Avrahami, E. Gabbay, B. Bsharah, M. Haddad, A. Koren, J. Dahn, A. Zelikovski. (2004) Lymphology, 37, 202-205.
    Badanie miało za zadanie ocenić rolę fizjoterapii w redukcji lub likwidacji bólu ramienia u pacjentów z obrzękiem limfatycznym barku. Terapia polegała na przeprowadzeniu manualnego masażu limfatycznego oraz kompresji pneumatycznej urządzeniem Lympha Press®. Połączenie obu metod doprowadziło do zmniejszenia objętości ramienia średnio o 170 ml, doprowadzając jednocześnie do poprawy jego mobilności i znacznego uśmierzenia bólu.
  5. Long-term results of compression treatment for lymphedema. Chrostos J. Pappas, MD, and Thomas F. O’Donnell, Jr., MD, FACS, Boston, Mass. J Vasc Surg 1992;16:555-564.
    Badanie na grupie 49 pacjentów pokazujące, że terapia urządzeniem Lympha Press® i pończochami uciskowymi ma wpływ na długoterminowe utrzymanie zmniejszonego obwodu kończyny u 90% przebadanych pacjentów.

Bibliografia ogólna:

  1. J.L Feldman, N.L. Stout, A. Wanchal, et al: Intermittent Pneumatic Compression Therapy: A Systemic Review. Lymphology 45 (2012), 13-25
  2. Lymphedema Framework. Best Practice for the Management of Lymphedema. International Consensus London: MEP Ltd, 2006
  3. Position Statement of the National Lymphedema Network. Topic: Diagnosis and Treatment of Lymphedema. February 2011

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 08-11-2023, 14:36